fot. https://pixabay.com/

Wicemin. M. Gróbarczyk: W ramach programu rozwoju retencji wody zgromadziliśmy środki o wartości blisko 41 mld złotych

Wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, poinformował, że zasoby retencjonowanej wody w Polsce wzrosną o 5 mld metrów sześciennych. Pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą wystąpił na konferencji poświęconej efektom wdrażania działań zwiększających retencję.

W swoim wystąpieniu wskazał na realizację programu przeciwdziałania niedoborowi wody.

Ma on za zadanie podniesienie z obecnych 7 proc. retencjonowanej wody w Polsce do 15 proc. w okresie do 2027 roku – powiedział Marek Gróbarczyk.

Wśród planowanych działań są inwestycje na terenach rolniczych, rekultywacja wyrobisk pogórniczych i odnawianie drzewostanów.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie uwzględnia wszystkie rodzaje retencji wód powierzchniowych – powiedział prezes spółki, Krzysztof Woś.

Począwszy od tej mikro retencji, czyli próbujemy łapać wodę w miejscu, w którym ona spada poprzez retencję korytową i zbiornikową. Każda, która powoduje wzrost zasobów dyspozycyjnych, ma bardzo ważne znaczenie – zauważył Krzysztof Woś.

Polska jest krajem ubogim w wodę. Obecne 7 proc. retencji oznacza poziom niespełna 4 mld sześc. wody w zbiornikach.

Łączny koszt osiągnięcia pułapu 15 proc. retencji szacowany jest na 41 mld złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl