fot. PAP/Jerzy Muszyński

Wicemin. M. Gróbarczyk: Rząd zdecydował o wybudowaniu stopnia na Wiśle w Siarzewie

Budowę stopnia wodnego w Siarzewie na Wiśle zakłada przyjęty przez rząd program kompleksowego zagospodarowania Dolnej Wisły – poinformował podczas wtorkowej konferencji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Program przewiduje też budowę elektrowni wodnej.

Polityk przekazał, że koszt realizacji inwestycji to 7,5 mld złotych.

„Rada Ministrów przyjęła we wtorek program wieloletni zagospodarowania Dolnej Wisły w postaci budowy stopnia wodnego w Siarzewie. (…) W ten sposób Wody Polskie mogą przystąpić do ogłaszania przetargu” – powiedział Marek Gróbarczyk.

Wiceminister poinformował, że przetarg zostanie ogłoszony w formule „zaprojektuj i zbuduj”.

„Koszt całej tej inwestycji to 7,5 mld zł, a czas trwania projektu przewidziano na 10 lat” – mówił.

Stopień w Siarzewie ma też zwiększyć bezpieczeństwo istniejącego stopnia wodnego we Włocławku.

Obecna na konferencji wiceminister rolnictwa Anna Gembicka zaznaczyła, że stopień wodny w Siarzewie zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, a utworzenie kolejnego zbiornika retencyjnego na Wiśle będzie miało duże znaczenie dla rolników.

Na początku tego roku w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad ustanowieniem przez rząd programu wieloletniego dla Dolnej Wisły. Podkreślono, że „objęty zakresem interwencji szlak dolnej Wisły na odcinku od Włocławka do Gdańska stanowi polski fragment międzynarodowej drogi wodnej E40”.

„Rzeka na przedmiotowym odcinku jest zaniedbana i zanieczyszczona. Jej potencjał jest wykorzystany tylko w niewielkiej części, w sposób nieusystematyzowany, co przez dziesięciolecia doprowadziło do obecnego jej stanu charakteryzującego się fragmentaryczną i chaotyczną zabudową” – podano.

Według autorów dokumentu, czyli resortu infrastruktury, brak transportu Drogą Wodną Dolnej Wisły powoduje, że wzdłuż jej korytarza oraz na zapleczu portów morskich w Gdańsku, Gdyni i Elblągu nie ma zapewnionego w pełni multimodalnego łańcucha transportowego.

Autorzy projektu programu wyjaśniali, że program dla Dolnej Wisły ma trzy cele szczegółowe: wzmocnienie integracji portu w Gdańsku z zapleczem lądowym; produkcję energii ze źródeł odnawialnych i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego; poprawę funkcjonowania gospodarki wodnej w ujęciu regionalnym.

W wykazie podano, że program przewiduje m.in. budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka w Siarzewie. Stopień wodny, wraz ze zbiornikiem, położony będzie w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie gmin: Raciążek, Czernikowo, Nieszawa, Waganiec, Bobrowniki, Lubanie, Fabianki i Włocławek. Wyjaśniono, że budowla będzie progiem piętrzącym i nie będzie tamować przepływu wody w rzece.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl