fot. PAP/Archiwum Kalba

Oświęcim: Wody Polskie zabezpieczają brzeg Soły w miejscu, gdzie wymywane były kości

Wody Polskie zabezpieczają lewy brzeg rzeki Soły w Oświęcimiu w okolicy miejsca, gdzie po II wojnie pochowani zostali niemieccy jeńcy. IPN podał w czwartek, że najprawdopodobniej zmarli w sowieckim obozie. Od pewnego czasu kości wypłukiwała tam woda.

W 2020 roku śledztwo w sprawie szczątków przeprowadził krakowski oddział IPN.

„W czasie wojny tam był jeden z podobozów niemieckiego obozu Auschwitz. W 1945 r. zajęła go Armia Czerwona. NKWD utworzył w nim obóz dla jeńców niemieckich. Zamykano tam też mieszkańców okolicy, których Sowieci uważali za volksdeutschów. Często zdarzało się, że trafiły tu ludzie zmuszeni przez Niemców do podpisania volkslisty. Mało prawdopodobne, by byli tam żołnierze konspiracji niepodległościowej” – powiedział Janusz Ślęzak, rzecznik krakowskiego oddziału IPN.

Warunki w sowieckim obozie były ciężkie.

„Więźniowie umierali z niedożywienia, ciężkiej pracy, braku wody” – dodał.

Rzecznik powiedział, że w 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził na miejscu prace pod nadzorem Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i przekazał sprawę Fundacji „Pamięć”.

„Jest podpisana międzyrządowa umowa z Niemcami, że w przypadku odkrycia miejsc, gdzie są szczątki osób narodowości niemieckiej, to oni się zajmują przeniesieniem w godne miejsce i pochówkiem” – zaznaczył Janusz Ślęzak.

Liczba szczątków jest trudna do oszacowania.

„Kilkanaście kości odnaleźliśmy. Jest bardzo prawdopodobne, że w tej ziemi leżą jeszcze ludzie. Tam trzeba przeprowadzić poważne prace i tak zabezpieczyć brzeg, żeby Soła nie wymywała szczątków” – dodał rzecznik krakowskiego oddziału IPN.

Ślęzak zaznaczył, że po zakończeniu śledztwa rola Instytutu zakończyła się. Do pracy wkroczyły Wody Polskie we współpracy z Fundacją „Pamięć”, która w kwietniu 2021 roku przeprowadziła ekshumację.

Magdalena Gala, rzecznik Wód Polskich RZGW w Krakowie, poinformowała w czwartek, że obecnie rozpoczęły się prace zabezpieczające lewy brzeg Soły i chroniące tamtejsze ujęcie wody.

„Pierwszy etap prac będzie polegał na wykonaniu luźnego narzutu kamiennego poprzez wrzucenie z brzegu kamienia łamanego. Roboty te pozwolą na stworzenie bezpiecznych warunków dla kolejnych prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Fundację. Realizacja drugiego etapu rozpocznie się po zakończeniu prac ekshumacyjnych i polegać będzie na wykonaniu tzw. materaca wiklinowego, który wzmocni brzeg i przyczyni się do powstania nowych siedlisk przyrodniczych. Prace zakończą się do końca września” – powiedziała Magdalena Gala.

Dodała, że dotychczas znalezione szczątki zostały zabezpieczone przez Fundację. Jeśli odnalezione zostaną kolejne, to – jak zaznaczyła Magdalena Gala – również tak się stanie.

Kości ludzkie w Sole były znajdowane w korycie rzeki od pewnego czasu. Rzecznik oświęcimskiej policji, asp. szt. Małgorzata Jurecka, informowała, że pierwszą interwencję podjęto pod koniec czerwca 2020 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl