Powstanie polska agencja ratingowa?

W ciągu najbliższych dni mają zapaść decyzje dotyczące powołania polskiej agencji ratingowej. W poniedziałek w tej sprawie ma się zebrać Rada Nadzorcza Biura Informacji Kredytowej – wynika z informacji dziennika „Rzeczpospolita”.

Biuro Informacji Kredytowej to jeden z trzech partnerów, którzy mieliby wziąć udział w tworzeniu nowej agencji. Udziały w spółce mieliby mieć też Polski Fundusz Rozwoju i Giełda Papierów Wartościowych.

Musimy stawiać na pewną suwerenność w rozwiązaniach finansowych – mówi poseł Janusz Szewczak, ekonomista.

Niewątpliwie działania agencji prywatnych amerykańskich, głównie Fitch, Moody’s czy Standard&Poor’s, zawiodły, co do ich rzetelności i racjonalności w sytuacji, kiedy niezwykle krytycznie oceniano Polskę. W mojej ocenie miało to wyłącznie podtekst polityczny. Agencje o rzekomo światowej renomie straciły wiarygodność już w czasie kryzysu w 2008 r. Panuje tam zasada, że kto płaci, ten wymaga. Nie wszyscy mogą rzeczywiście dużo zapłacić. My musimy stawiać na pewną suwerenność tych wszystkich rozwiązań finansowych, czyli być może Polski pomysł na taką agencję miałby swoje uzasadnienie – wskazuje poseł Szewczak.

Według polityka, pomysł powołania polskiej agencji nastawiony jest jednak raczej na biznes niż skuteczność oddziaływania na rynek.

W założeniu polska agencja ratingowa ma oceniać wiarygodność kredytową w Polsce w odniesieniu do inwestorów na rynku publicznym i w przedsiębiorstwach.

Spółka ma być przeznaczona dla przedsiębiorstw średniej wielkości, których nie stać na usługi dużych agencji. Ma pomóc też w zwiększeniu przejrzystości na rynku i obniżeniu ryzyka kontrahentów w obrocie handlowym.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl