fot. EPA

Powstanie Kongregacja ds. Świeckich

Jeden z ośmiu doradców Papieża Franciszka, ks. kard. Oscar Rodriguez Maradiaga zapowiedział nieoficjalnie, że powstanie Kongregacja ds. Świeckich. Obecnie, przypomniał, że jest tylko Papieska Rada ds. Świeckich, podczas gdy to właśnie świeckich jest w Kościele najwięcej.

Papieską Radą ds. Świeckich kieruje kardynał Stanisław Ryłko, mianowany na to stanowisko w 2003 roku przez Jana Pawła II. Jej przewodniczącym był również przez cały pontyfikat Benedykta XVI. Papież Franciszek zatwierdził polskiego hierarchę na tym stanowisku we wrześniu.

„Dzisiaj jest tylko Rada ds. Świeckich, podczas gdy jest kongregacja do spraw biskupów, osobne do spraw zakonników i duchowieństwa, a nie ma dla świeckich, których jest najwięcej” – oświadczył pochodzący z Hondurasu koordynator Rady Kardynałów w wywiadzie, cytowanym przez włoskie media.

Wyraźnie zasugerował, że rada zostanie podniesiona do rangi kongregacji. Ks. kard. Maradiaga mówiąc o przygotowywanej przez papieża i jego doradców reformie Kurii Rzymskiej wyjaśnił, że w jej ramach poszczególne jej instytucje, a więc kongregacje i rady zostaną gruntownie przebudowane i dostosowane do nowych potrzeb.

Obecnie w skład Kurii Rzymskiej wchodzi 9 kongregacji i 12 papieskich rad.

PAP

drukuj