fot. PAP

Powstanie grupa ekspertów ws. ASF

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia utworzą wspólną grupę ekspertów, podejmującą działania w sprawie afrykańskiego pomoru świń – taką decyzję podjęli w Wilnie ministrowie rolnictwa,  szefowie inspekcji weterynaryjnych i eksperci w zakresie ASF.

W jej skład wejdą przedstawiciele weterynarii i eksperci z czterech krajów. Większy niż Polska problem z ASF mają rolnicy i lekarze weterynarii na Łotwie, ponieważ tam pojawiło się aż kilkanaście ognisk występowania tego wirusa

– Na dzień dzisiejszy wirus występuje na terenie Federacji Rosyjskiej, na Białorusi i mamy Litwę, Łotwę, Polskę. Wirus występuje również na terenie Włoch. Był on wcześniej stwierdzony również w takich krajach jak: Belgia, Holandia. Inne kraje też miały ten problem – powiedział Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii.

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. Dwa tygodnie temu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że chorobę ASF stwierdzono u dwóch świń w miejscowości Zielonka w gm. Gródek.

RIRM

drukuj