Powróci kara pozbawienia wolności w systemie elektronicznym?

Z początkiem nowego roku ma być gotowy projekt przywracający możliwość odbycia kary pozbawienia wolności w systemie elektronicznym – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. 

Jak informuje jeden z dzienników, po 1 lipca br. przestała obowiązywać ustawa o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie elektronicznym.

Regulacje ws. takiej formy kary przeniesiono do kodeksu karnego. W efekcie, jak zauważa poseł Arkadiusz Mularczyk, sądy traktowały karę System Dozoru Elektronicznego w sposób zamienny z karą pozbawienia wolności.

Polityk dodaje, że system ten z powodzeniem działa w Europie Zachodniej.

– W związku z tym znacznie spadła ilość wymierzonych kar w takiej formie. Wydaje się, że ta inicjatywa powinna rzeczywiście wrócić w taki sposób, żeby była możliwość traktowania tej kary, jako kary pozbawienia wolności. Ona się sprawdziła zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Należy ją traktować, jako karę alternatywną pozbawienia wolności i powinna rzeczywiście wrócić do polskiego systemu penitencjarnego – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

Od lipca do grudnia br. sądy orzekły ograniczenia wolności w tym systemie zaledwie 58 razy. Przed zmianami, systemem obejmowano tysiąc osób miesięcznie.

RIRM

drukuj