fot. PAP/EPA

Postępowania ws. podejrzanych o terroryzm w Niemczech

Niemiecka prokuratura sprawdza ok. 180 podejrzanych o terroryzm, którzy powrócili z Syrii bądź mają powiązania z tamtejszymi radykalnymi ugrupowaniami – poinformował w piątek niemiecki resort sprawiedliwości.

Dzień wcześniej policja zatrzymała trzech Syryjczyków podejrzanych o przygotowywanie na zlecenie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) zamachów terrorystycznych w Duesseldorfie. Rzecznik resortu sprawiedliwości powiedział w piątek, że za wcześnie jeszcze na określanie, jak poważne było zagrożenie tymi atakami.

Według rzecznika prokuratura generalna prowadzi obecnie ok. 120 postępowań  w sprawie „ponad 180 podejrzanych w związku z wojną domową w Syrii, z racji członkostwa w ugrupowaniu terrorystycznym bądź wspierania ugrupowania terrorystycznego”.

„Der Spiegel” informował, że polecenie zatrzymania trzech podejrzanych Syryjczyków wydał prokurator generalny Niemiec Peter Frank. Do zatrzymań doszło na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii oraz Brandenburgii na wschodzie Niemiec. Plan terrorystów przewidywał atak na cele w śródmieściu Duesseldorfu. Dwóch zamachowców miało się wysadzić w powietrze, a pozostali otworzyć ogień do przechodniów – podał „Der Spiegel”.

Niemieckie media informują, powołując się na przedstawicieli służb bezpieczeństwa, że zatrzymani Syryjczycy byli zarejestrowani w schroniskach dla ubiegających się o azyl.

PAP/RIRM

drukuj