J. Kopcińska: Chcemy, by Europa znalazła skuteczny środek do walki z terroryzmem

Ostatnie wydarzenia w Wielkiej Brytanii pokazują, że Europa nie poradziła sobie z terroryzmem i z tym, żeby kraje członkowskie Unii były bezpieczne – podkreśliła w programie „Gość poranka” na antenie TVP Info poseł PiS Joanna Kopcińska. Jak dodała, musimy zrobić wszystko, żeby w Europie znów było bezpiecznie, dlatego chcemy znaleźć skuteczny środek do walki z terroryzmem. Polityk odniosła się również do przesłuchań ws. afery Amber Gold.

Polska nie ma żadnego wpływu na to, jakich uchodźców ewentualnie mogłaby przyjąć – powiedziała Joanna Kopcińska.

Oficerowie łącznikowi, którzy zostali wysłani tam, gdzie weryfikuje się tożsamość uchodźców, stwierdzili, że na 25 osób 12 miało kilkanaście paszportów. Niemożliwe jest, żeby w tych tzw. hotspotach, gdzie przebywają uchodźcy, uzyskać wiarygodność, co do tożsamości tych osób. Weryfikacje przeprowadzają tam Grecy i Włosi. Polska nie ma na to żadnego wpływu. Jeżeli ktoś mówi, że mamy na to wpływ, to mówi nieprawdę. […] To Ateny i Rzym tworzą listę relokowanych uchodźców, a nie nasza opozycja – wskazała polityk i dodała, że najważniejsza pomoc jest tam, gdzie toczy się wojna.

Coraz więcej krajów przyjmuje takie stanowisko w sprawie uchodźców jak Polska – zauważyła.

Ostatnie wydarzenia w Wielkiej Brytanii pokazują, że Europa nie poradziła sobie z terroryzmem i z tym, żeby kraje członkowskie Unii były bezpieczne. Musimy zrobić wszystko, żeby być jednością i pełnoprawnym członkiem Wspólnoty, ale przede wszystkim musimy zrobić wszystko, by Polska była krajem bezpiecznym dla swoich obywateli – podkreśliła w programie „Gość poranka” Joanna Kopcińska.

W ubiegłym tygodniu niemiecki dziennik „Bild” poinformował, że ok. 6,5 mln ludzi czeka na to, żeby się przedostać z Afryki do Europy. Jak wskazała poseł PiS, nie możemy zgodzić się na to, by coraz więcej osób przybywało na Stary Kontynent.

Jeżeli ulegniemy presji i bez weryfikacji tożsamości zaczniemy wpuszczać nowych emigrantów na teren Europy, to osoby, które być może mają niecne zamiary, będą z tego korzystały. Dzięki temu może być więcej ataków terrorystycznych. My chcemy, żeby w Polsce było tak jak do tej pory, czyli bezpiecznie. Chcemy również, żeby Europa znalazła skuteczny środek do walki z terroryzmem – zaznaczyła polityk.

Joanna Kopcińska odniosła się również do przesłuchań ws. afery Amber Gold i wskazała, że najczęstsze odpowiedzi, jakie padały, to „nie wiem”, „nie pamiętam”, „nie miałem takiej wiedzy”. Ale komisja może takie wypowiedzi weryfikować – dodała.

Proszę pamiętać, że członkowie komisji ds. wyjaśnienia afery Amber Gold mają wgląd i dysponują dokumentami. Poza tym chociażby raport NIK pokazał, że słowa ministra Nowaka podczas przesłuchania, tj. „nie wiem”, „nie pamiętam”, trochę inaczej zostały ocenione przez NIK. […] Minister Nowak miał narzędzia, żeby skutecznie zadziałać i skrócić tę aferę, ale z nich nie skorzystał – podkreśliła członek komisji śledczej ds. Amber Gold.

RIRM

drukuj