Pośmiertne odznaczenie dla Janusza Kurtyki

W Krakowie odbędzie się dziś uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności, przyznanego pośmiertnie byłemu szefowi IPN-u Januszowi Kurtyce, który zginął pod Smoleńskiem. Uroczystość odbędzie się w Auditorium Maximum UJ.

Odznaczenie odbierze z rąk obecnego prezesa IPN-u Łukasza Kamińskiego Zuzanna Kurtyka, wdowa po tragicznie zmarłym.

Zuzanna Kurtyka zwróciła uwagę na dwa wymiary tego odznaczenia.

– Cieszę się, że doceniono wkład męża w tworzenie wolnej Polski w latach 1980- 1981, czyli w latach, kiedy był aktywnym członkiem NZS-u. Zostanie też uhonorowane prawdopodobnie jego największe, według mnie, osiągnięcie, czyli ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Temu polskiemu podziemiu antykomunistycznemu poświęcił on bardzo wiele lat swojej pracy i ewidentnie oddał dużą część swojej duszy – powiedziała Zuzanna Kurtyka.

Uroczystość wręczenia odznaczenia wpisuje się w krakowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Poprzedzi ją koncert „W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl