fot. M. Palembas

Posłowie zdecydują o losie Lasów Państwowych

Posłowie zdecydują dziś w bloku głosowań o dalszych losach projektu PSL dot. nowelizacji konstytucji, Celem noweli jest zakaz prywatyzacji i komercjalizacji lasów należących do Skarbu Państwa.

Według projektu, lasy te nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. W propozycji ludowców podkreślono, że lasy są wspólnym dobrem i dziedzictwem narodowym.

Poseł Jan Szyszko, były minister środowiska, zwraca uwagę, że propozycja ludowców to wyłącznie efekt nacisku ze strony obywateli.

– Jest to wybieg PSL-u zmierzający w tym kierunku, że chcą zamazać swoją winę odnośnie tego, w jaki sposób rozpoczęto proces destabilizacji lasów, poprzez teoretyczny zapis w konstytucji. Będziemy głosowali za tym, aby dalej procedować ten projekt ustawy, z tym, że zaproponujemy taką poprawkę, która rzeczywiście będzie zmierzała w tym kierunku, żeby lasy bardziej umocnić w konstytucji – powiedział prof. Jan Szyszko.

Kancelaria Sejmu zatwierdziła niedawno podpisy pod wnioskiem o referendum w obronie polskich lasów. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w ciągu pół roku powinna umieścić wniosek obywateli w porządku obrad Sejmu. Do kancelarii trafiło ponad 2 mln podpisów.

Powodem podjęcia inicjatywy referendalnej była decyzja rządu o przekazaniu  środków wypracowanych przez Lasy Państwowe do budżetu państwa. W tym roku i w przyszłym roku do państwowej kasy trafi miliard sześćset milionowi złotych. Leśnicy ostrzegają, że zagraża to istnieniu przedsiębiorstwa Lasy Państwowe.

RIRM

drukuj