fot. flickr.com

Rządowy projekt ochroni rolników przed przewagą sieci handlowych

Eliminacji nieuczciwych praktyk handlowych między producentami a nabywcami produktów rolno–spożywczych mają służyć przepisy, którymi dziś zajmą się posłowie.

Po południu zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej.

Chodzi o sytuacje, w których duże sieci handlowe zmuszają dostawców do obniżenia cen produktów i nakładają na nich inne dodatkowe opłaty.

Poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreśla, że rolnicy od wielu lat wskazywali na problem wykorzystywania przez sieci handlowe.

– Te duże korporacje, typu supermarkety, narzucają rolnikom ceny i rolnicy ze względu na to, że i tak muszą swoje produkty sprzedać w odpowiednim czasie, muszą się na to godzić. To jest wykorzystywanie. Do tego dochodzą różne „półkowe”, które muszą płacić do danego supermarketu. Trzeba było znaleźć mechanizm, który zabezpieczy te umowy przed wykorzystywaniem rolników. Ta ustawa zabezpiecza rolników przed tym, żeby byli wykorzystywani, bo supermarkety, firmy skupujące mają możliwości wykorzystywania rolników w ten sposób. Ta ustawa przynajmniej w jakimś stopniu to zabezpieczy – mówi poseł Robert Telus.   

Dzięki nowym przepisom prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł karać sieci za takie praktyki. Wysokość grzywny może sięgnąć nawet trzech procent obrotów firmy.

Nowe regulacje mają obowiązywać po sześciu miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

RIRM

drukuj