fot. PAP/Paweł Supernak

Posłowie wysłuchali informacji nt. relacji Polska – UE

Minister ds. europejskich, Konrad Szymański, oświadczył, że obecnie jest jeden spór na linii Warszawa-Bruksela. Dotyczy on zakresu kompetencji Unii Europejskiej. Wczoraj na wniosek Koalicji Obywatelskiej w Sejmie przedstawiona została informacja nt. relacji Polski z Unią.

Posłowie wysłuchali informacji bieżącej „w sprawie zagrożenia pozycji Polski w Unii Europejskiej oraz wpływu polityki rządu w stosunkach z instytucjami Unii Europejskiej na wszystkie dziedziny życia społeczno-gospodarczego”. Wniosek o taką informację złożyła Koalicja Obywatelska.

Uzasadniając go, poseł Dariusz Rosati wskazał, że stan stosunków Polski z instytucjami UE budzi niepokój wśród obywateli polskiego państwa. KO oskarżała rząd o nieudolność i dążenie do polexitu.

Minister Konrad Szymański przywoływał z kolei fakty świadczące o tym, że Polska ma prawo stawiać granice próbom zawłaszczania przez Unię kolejnych kompetencji. Podkreślił, że nie ma de facto sporu o praworządność jako taką, ale jak stosować zasadę praworządności w danym przypadku.

Jednocześnie minister ds. europejskich zapewnił, że nasz kraj szanuje unijne instytucje i oczekuje szacunku w zamian.

– Jestem całym sercem za tym, żeby bardzo poważnie traktować wszystkich międzynarodowych partnerów Polski w UE, w szczególności nasze najbliższe otoczenie polityczne. Może jednak jest czas, aby raz na pięć lat zadać sobie pytanie, czy Parlament Europejski traktuje poważnie Polskę? Czy wszystkie słowa, które są tam wypowiadane, są uczciwe wobec Polski? Czy Polska sobie zasłużyła na traktowanie w taki sposób, że wiele osób w Polsce ma uzasadnione przekonanie, iż część zachodnich polityków traktuje Europę Środkową jako drugą kategorię? – mówił Konrad Szymański.

Minister ds. europejskich wymienił także sukcesy Polski na polu unijnym. To m.in. bycie głównym beneficjentem funduszu sprawiedliwej transformacji, korzystny wyrok TSUE w stosunku do związanego z Nord Stream 2 gazociągu Opal oraz skuteczne działania na rzecz wspólnego rynku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl