fot. pixabay.com

Posłowie Solidarnej Polski chcą, by wkład własny do programu Kolej Plus był zabezpieczony w Polskim Ładzie

Posłowie Solidarnej Polski postulują, aby 15 proc. wkład własny, który samorządy muszą wnieść do inwestycji w ramach programu Kolej Plus był zabezpieczony w Polskim Ładzie.

Chcemy, by ten program nie wykluczał najbiedniejszych samorządów – podkreślił dziś w Końskich (Świętokrzyskie) poseł Janusz Kowalski.

Według niego Końskie są symbolem odnawiania i stopniowej odbudowy lokalnych połączeń kolejowych.

W grudniu, pierwszy raz od 13 lat, ze stacji w Końskich mają odjechać pociągi. Uruchomienie połączenia kolejowego na trasie Tomaszów Mazowiecki – Końskie – Skarżysko-Kamienna jest możliwe dzięki porozumieniu pomiędzy województwami łódzkim i świętokrzyskim. Na trasie będą kursowały cztery pary pociągów. Z uwagi na brak elektryfikacji trasy będą to składy spalinowe.

Następnym krokiem będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej 25. Samorządy kompletują potrzebne dokumentacje; będzie to podstawą do dalszej realizacji projektu w ramach programu Kolej Plus, który zakłada 85 proc. dofinansowania inwestycji.

W piątek w Końskich przedstawiciele Solidarnej Polski zapowiedzieli, że będą zabiegać w Ministerstwie Infrastruktury, aby samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie 15 proc. wkładu własnego z programu Polski Ład.

Rok temu pan prezydent Andrzej Duda właśnie tu na peronie w Końskich podpisywał ustawę Kolej Plus. Będziemy starali się, aby 15 proc. wkładu w inwestycje, leżące po stronie władzy samorządowej, trafiły jako dotacja z Polskiego Ładu i do tego będziemy przekonywali Ministerstwo Infrastruktury –  zaznaczył poseł Mariusz Gosek.

Poseł Janusz Kowalski ocenił, że w samorządy mogą mieć problem z wniesieniem 15 proc. wkładu własnego na realizację inwestycji kolejowych.

Mamy dzisiaj świadomość, że zagwarantowanie wkładu własnego jest największym wyzwaniem dla samorządów, które chcą te połączenia odbudować. Zaczynamy zmasowaną akcję lobbingową, aby pieniądze z Polskiego Ładu były również przeznaczone na wkład własny dla samorządów, które ze względów na pandemię znalazły się w trudnej sytuacji gospodarczej – powiedział Janusz Kowalski.

Jak dodał, jest już po pierwszych rozmowach w tej sprawie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Wartość programu Kolej Plus wynosi 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki z budżetu państwa a około 1 mld zł to środki jednostek samorządu terytorialnego.

PAP

drukuj