fot. PAP

SP zapyta o nietrzeźwych kierowców

SP wystąpi z wnioskami do Prokuratora Generalnego i Komendanta Głównego Policji o informacje dot. ilości przestępstw popełnionych przez nietrzeźwych kierowców na polskich drogach.

Ostatnie wydarzenia w Kamieniu Pomorskim pokazują, że trzeba sobie zadać poważne pytanie, czy obecne przepisy prawa są wystarczające i zabezpieczają uczestników ruchu drogowego przed pijanymi czy odurzonymi kierowcami. Statystki są zatrważające – podkreślił poseł Arkadiusz Mularczyk – przewodniczący KP SP.

– Chcemy uzyskać pełne informacje od komendanta głównego policji nt. ilości tego typu zdarzeń, ale także od prokuratora generalnego: w ilu sprawach prokuratura skierowała wnioski do sądu, jakie zapadły wyroki w tych sprawach i czy te wyroki odniosły swój efekt i skutek. Niestety widzimy coraz częściej, że sprawcami takich przestępstw są osoby, które po raz kolejny wsiadają za kierownicę po alkoholu. Widzimy, że osoby te były karane i otrzymały kary stosunkowo niewielkie: pozbawienie prawa jazdy na rok, 2 lata, jakąś niewielką grzywnę. Takie kary w żaden sposób nie odstraszały tych nieodpowiedzialnych, niemądrych ludzi – powiedział poseł.

Poseł Arkadiusz Mularczyk dodał, że SP złożyła odpowiedni projekt zmian w prawie dot. tego typu przestępstw. Tylko radykalne działania pomogą zmniejszyć i zaprzestać bezmyślnej jeździe pod wpływem alkoholu czy narkotyków – dodał polityk.

– Chcemy przyjrzeć się statystykom, dowiedzieć się jakie wnioski kieruje prokuratura do sądu i wreszcie jakie zapadają wyroki w tej sprawie. Chcemy też zaproponować, ażeby doszło do radykalnych zmian w przepisach prawnych. SP już w ubiegłym roku zgłosiła bardzo radykalny projekt. Uważamy, że w tej sytuacji jest on konieczny. Chodzi o to, żeby konfiskować pojazdy nietrzeźwym. Tylko surowa kara może ograniczyć ilość tragicznych zdarzeń. Powinniśmy także rozważyć, czy nie wprowadzić współsprawstwa osób, które np. wsiadają z nietrzeźwym kierowcą do samochodu, które widząc, że osoba jest pod wpływem narkotyków, czy alkoholu godzą się na to, żeby prowadziła samochód – poinformował Arkadiusz Mularczyk.

W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do ponad 35 tys. wypadków, w których zginęło prawie 3300 osób, a niemal 43,5 tys. zostało rannych – wynika ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji.

W 2013 r. zatrzymano 162 tys. nietrzeźwych kierujących. Przypomnijmy, że do tragicznego wypadku spowodowanego przez kierowcę, który był pod wpływem alkoholu i środków odurzających doszło już także w pierwszym dniu Nowego Roku w Kamieniu Pomorskim.

Kierowane przez mężczyznę BMW wypadło z drogi i wjechało w grupę ludzi. Zginęło pięć dorosłych osób i jedno dziecko. 8-letni chłopiec i 10-letnia dziewczynka zostali przewiezieni do szpitala w Szczecinie.

Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla sprawcy wypadku. Uzasadniając swą decyzję, sąd podkreślił, że Mateuszowi S. grozi surowa kara pozbawienia wolności i istnieje potrzeba zabezpieczenia postępowania przygotowawczego.

„Podejrzany może je utrudniać. Areszt też zapobiegnie jego ewentualnej ucieczce za granicę czy ukrywaniu się” – poinformował rzecznik Sąd Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

W czwartek prokurator przedstawił 26-latkowi zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwym katastrofy w ruchu lądowym, której skutkiem była śmierć wielu osób. Mężczyzna przyznał się do zarzuconego mu czynu. Grozi mu do 15 lat więzienia.

RIRM

drukuj