Posłowie przyjęli nowelizację ustawy przyspieszającą dekomunizację przestrzeni publicznej

Trwają działania na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Sejm przyjął nowelizację ustawy autorstwa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zawiera ona rozwiązania mające na celu skuteczne pozbycie się z życia publicznego reliktów komunistycznych.

Jak zaznacza poseł Jarosław Krajewski, nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej przyspiesza termin usunięcia pomników gloryfikujących systemy totalitarne.

Pierwotną datą był październik przyszłego roku. Nowelizacja skraca ten czas do końca marca.

– Nie może być tak, że nadal w przestrzeni publicznej znajdują się nazwy lub pomniki, które gloryfikują system totalitarny, a niedługo, w listopadzie 2018 roku, będziemy obchodzili setną rocznicę odzyskania niepodległości – podkreśla Jarosław Krajewski.

Dotychczas niektóre samorządy ignorowały swoje obowiązki w tym zakresie. W takim przypadku decyzję podejmował wojewoda zarządzeniem zastępczym.

– W tym przypadku mówimy o doprecyzowaniu rozwiązań, które dzisiaj w pewien sposób umożliwiały niektórym samorządom niewykonywanie ustawy, która jasno mówiła, że samorząd ma dwanaście miesięcy na dokonanie zmian, które gloryfikują systemy totalitarne – dodaje poseł PiS.

Polityk przypomina, że zmiany nazw ulic nie wiążą się z koniecznością wymiany przez mieszkańców jakichkolwiek dokumentów.

– Tutaj przewidzieliśmy takie rozwiązanie, że wszystkie dokumenty zachowują swoją ważność wraz z tymi starymi nazwami. Czyli wtedy, gdy państwa dowód osobisty lub paszport czy prawo jazdy będzie kończyło się, jeśli chodzi o okres ważności, wtedy już ten nowy dokument będzie wydany z nową nazwą – informuje Jarosław Krajewski.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj