W polskich miastach trwa proces dekomunizacji

W polskich miastach wciąż trwa proces dekomunizacji wielu wojewodów czeka jeszcze na opinię nazewniczą od Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast część miast jak poinformował „Nasz Dziennik” odwołało od decyzji do sądu administracyjnego. Wiadomo o ponad 90 tego typu skargach w całym kraju.

Wojewodowie podjęli blisko 400 tzw. decyzji zastępczych w przypadku, kiedy samorządy nie wywiązały się z obowiązku zmiany nazw ulic.

Najwięcej takich decyzji zapadło w woj. mazowieckim (103) i wielkopolskim (80). Z niepełnych danych wynika, że urzędy wojewódzkie prowadzą nadal postępowania w ponad 150 przypadkach.

Sprzeciw niektórych samorządowców wobec dekomunizacji nie jest zrozumiały dla dr. Jerzego Bukowskiego, rzecznika Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Jest to bardzo dziwne i przykre, że wielu polskich samorządowców, jakby sobie nie zdawało sprawy, że żyje już w niepodległym kraju i w dalszym ciągu nie widzi nic niestosownego w tym, że na terenie ich gmin są ulice sławiące komunistycznych zdrajców, komunistyczne organizacje ludzi, którzy mordowali polskich patriotów. Tymczasem na tego typu uhonorowanie czekają autentyczni bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierze Niezłomni, czy też inni bohaterowie zarówno walk militarnych z komunistami, jak i bardzo zasłużeni dla Polski w innych dziedzinach życia publicznego – zwrócił uwagę dr Jerzy Bukowski.

Do tej pory w całej Polsce do dekomunizacji kwalifikowało się ponad tysiąc nazw ulic i placów.

Nowelizacja tzw. ustawy dekomunizacyjnej została uchwalona przez Sejm w grudniu ubiegłego roku. Przewiduje m.in. konieczność wyrażenia zgody przez IPN i wojewodę na ponowną zmianę nazw zdekomunizowanych ulic czy placów.

Nowe prawo zakazujące „propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego” dawało samorządom czas do 2 września ub. r. na zmianę nazw ulic.

W przypadku niewykonania przez samorządy tego obowiązku, zgodnie z ustawą, nazwy zmienia wojewoda poprzez tzw. zarządzenia zastępcze.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl