fot. PAP/Leszek Szymański

Senat: dziś prace m.in. nad nowelą ustawy dekomunizacyjnej

Nowelą tzw. ustawy dekomunizacyjnej zajmie się Senat na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu. Wczoraj senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowali przyjęcie przepisów bez poprawek.

Nowelizacja przewiduje konieczność wyrażenia przez Instytut Pamięci Narodowej i wojewodę zgody na ponowną zmianę nazw ulic czy placów przemianowanych na podstawie tej ustawy.

Nowe regulacje skracają do 31 marca przyszłego roku czas, jaki na usunięcie pomników upamiętniających komunizm mają właściciele terenu, na którym się one znajdują.

Ubolewam, że trzeba było tylu lat, żeby usunąć relikty dawnego systemu z przestrzeni publicznej. Na rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości znikną one z naszych ulic – komentuje senator Waldemar Bonkowski.

Przez ponad 20 lat nie zrobiliśmy tego, bo żyliśmy w PRL-bis. W samorządach wiadomo, jacy ludzie urzędują. W samorządach (mówię o tych samorządach, gdzie rządzą ludzie związani z Platformą Obywatelską) są ludzie wywodzący się z tamtego systemu i nie byli oni zainteresowani zmianą nazw tych ulic. Przykładem są tutaj pomniki w Warszawie i wielu innych miejscach. Teraz mamy rząd dobrej zmiany i wreszcie sytuacja dojrzała do tego, że chcemy na 100-lecie państwa polskiego zrobić porządek z tymi nazwami ulic, bo byli to fałszywie wykreowani bohaterowie, którzy nigdy nie powinni na tych ulicach być – zaznacza Waldemar Bonkowski.

Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia senatorowie zajmą się także m.in. zmianami w prawie wyborczym. Uchwalona przez Sejm w ubiegły czwartek nowelizacja wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r.

W porządku obrad jest również nowela Kodeksu karnego rozszerzająca granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści m.in. na mieszkanie czy dom oraz projekt specustawy, która ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

RIRM

drukuj