Posłowie m.in. o projekcie zniesienia ciszy wyborczej

Sejm zajmie się dziś m.in. projektami Nowoczesnej dotyczącymi zniesienia ciszy wyborczej i finansowania partii. Projekt noweli Kodeksu wyborczego przewiduje zniesienie ciszy wyborczej w dniu poprzedzającym wybory i referenda oraz w dniu głosowania.

Zmiany zaproponowane przez Nowoczesną w sprawie finansowania zakładają z kolei, że na budżet partii politycznej składałyby się dwie części: dotacja z budżetu państwa oraz darowizny osób prywatnych.

Projekt wprowadza ograniczenia – roczna suma wpłat od osoby fizycznej na rzecz danej partii nie mogłaby przekroczyć 50 tys. zł. Ten projekt jest wyjątkowo niebezpieczny – ocenia poseł PiS-u Adam Abramowicz.

– Ponieważ zakłada, że część wpłat ma pochodzić od wpłacających obywateli, a tyle samo, ile wpłacą, ma wynosić dotacja przyznawana z budżetu. Otóż jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z posłem Palikotem, który na kampanie swoją i Platformy Obywatelskiej zebrał od emerytów i studentów – jak stwierdziła później prokuratura – 800 tys. zł. Jeżeli to ma tak wyglądać, że ludzie, którzy mają pieniądze, będą potem rozdzielali wpłaty pomiędzy studentów i emerytów wpłaty, i od tego ma zależeć później dotacja, to nie jest to dobry pomysł – komentuje Adam Abramowicz z PiS-u.

W porządku dzisiejszych obrad znalazł się też projekt dot. finansowania partii autorstwa klubu Kukiz‘15.

Proponuje on likwidację finansowania partii z budżetu państwa i wprowadzenie możliwości odpisania od podatku dochodowego 5 zł z przeznaczeniem na wybraną partię.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl