fot. twitter.com

Posłowie debatowali na temat zaostrzenia kar za pedofilię

W Sejmie odbyła się burzliwa debata na temat zaostrzenia kar za pedofilię. Rząd proponuje zwiększyć górną granicę kary za te czyny do 30 lat więzienia, w szczególnych wypadkach – nawet do dożywocia. Totalna opozycja krytykuje planowane zmiany.

Wczoraj komisja ustawodawcza wniosła do rządowej nowelizacji kodeksu karnego dziesięć poprawek.

– Poprawki w większości miały charakter wynikowy, techniczny, w kilku miejscach merytorycznie również zmieniały projekt – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda.

Ostatecznie projekt nie przewiduje podniesienia ochrony prawno-karnej dzieci do 16. roku życia. W dalszym ciągu zakłada jednak nawet 30 lat więzienia za czyny pedofilskie.

– Ja chcę ich wsadzać do więzienia, tak jest, i chcę, żeby się bali tego więzienia, nie popełniali tych przestępstw, tych ohydnych, strasznych przestępstw – tłumaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Polskie Stronnictwo Ludowe popiera zmiany w Kodeksie karnym, ale – jak zaznacza – nowelizacja nie może być sporządzona w ekspresowym tempie i być elementem ucieczki od problemu.

Pytam was drodzy posłowie i posłanki PiS, po co przeorywać 1/4 Kodeksu karnego przy tej okazji. Oczekiwanie Polaków jest proste: stop pedofilii – akcentował poseł PSL Krzysztof Paszyk.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubanuer zarzuca partii rządzącej nieczyste intencje.

– PiS pod płaszczykiem walki z pedofilią tak naprawdę chce wprowadzić marzenie ministra Ziobry – państwo policyjne. Większość zapisów tej ustawy wcale nie dotyczy pedofilii – stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

Platforma Obywatelska zarzuciła natomiast rządowi bagatelizowanie problemu przez ostatnie lata.

– Ma pan tylko odwagę oszukiwać tutaj Wysoką Izbę, że będziecie walczyć z pedofilami. Miał pan już czas walczyć z pedofilami. Dwa ostatnie miesiące to jest czas pana zaniechań i za to będzie pan prędzej czy później rozliczony – powiedział do Zbigniewa Ziobry poseł PO Marcin Kierwiński.

Pytanie – co zrobiła Platforma Obywatelska w walce z pedofilią w trakcie swoich ośmioletnich rządów? Nawet wtedy, gdy Sejm uchwalał wprowadzenie publicznego rejestru pedofilów, część tego ugrupowania wstrzymała się od głosu

– Polacy widzą fakty. Widzą, że trzeba odróżniać tych, którzy krzyczą, którzy mają przysłowiową gębę pełną frazesów – a do was to powiedzenie pasuje jak ulał – i tych, którzy potrafią wykazać, że podejmowali konkretne działania” – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

Ze względu na wniesione poprawki, projektem zmian w Kodeksie karnym ponownie zajmie się Komisja Ustawodawcza.

TV Trwam News/RIRM

drukuj