fot. flickr.com

Na posiedzeniu rządu m.in. o nowelizacji ustawy ws. licencji doradcy restrukturyzacyjnego

Rząd zajmie się dziś m.in. projektem nowelizacji ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Ma ona wzmocnić nadzór nad zawodem doradcy w ramach toczących się postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Zgodnie z projektem nadzór nad działalnością doradców będzie sprawował minister sprawiedliwości. Będzie on mógł zawiesić lub cofnąć licencję doradcy w przypadku uporczywego lub rażącego naruszenia przez niego prawa. Projekt określa także wymogi stawiane doradcom.

Dziś, nadzór ministra nad syndykami sprowadza się do przysłowiowego „pogrożenia palcem” – ocenił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

– Mieliśmy do czynienia z mnóstwem patologii, gdzie syndycy robili co chcieli. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której będzie można skutecznie reagować na wszelkiego rodzaju niepokojące sygnały mówiące o tym, że nie do końca dobrze działa syndyk i nie do końca dobrze wykonuje swoje kompetencje. Gdy pojawiają się wątpliwości Ministerstwo Sprawiedliwości musi mieć narzędzia do tego, żeby móc w sposób właściwy reagować. W tej chwili ten nadzór należy tylko i wyłącznie do sędziego-komisarza, stąd chcemy zwiększyć te uprawnienia Ministerstwa Sprawiedliwości w tym zakresie – wskazał wiceminister sprawiedliwości.

Posiedzenie Rady Ministrów w tej sprawie jest planowane na godzinę 15:00.

W porządku obrad znajduje się też projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, który  wprowadza zasadę składania wniosków do KRS czy sprawozdania finansowego przez internet.

Rząd wysłucha dziś również informacji ministra infrastruktury i budownictwa na temat działań korespondujących z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego.

RIRM

drukuj