fot. PAP

Pos. Kamiński i Kaczmarek: Działaliśmy legalnie

Wszystkie nasze działania były w pełni legalne, a na wszystkie działania operacyjne mieliśmy zgodę stosownych organów – powiedział były szef CBA, Mariusz Kamiński.

Wniosek do Sejmu o uchylenie immunitetu: posła Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA oraz posła Tomasza Kaczmarka, byłego agenta CBA podpisał Prokurator Generalny, Andrzej Seremet. Prokuratura chce postawić posłom zarzuty przekroczenia uprawnień podczas czynności operacyjnych CBA.

Dziś na konferencji prasowej poseł Mariusz Kamiński oświadczył, że jako funkcjonariusz CBA kierował się interesem publicznym; działaniom przyświecała zasada, że nikt w naszym kraju nie będzie stał ponad prawem; niezależnie od pozycji.

Kiedy obejmowałem funkcję szefa CBA liczyłem się z tym, że prawdziwa, twarda walka z korupcją spowoduje odwet, zwłaszcza ze strony wpływowych środowisk przestępczych. Niestety w ostatnich dniach okazuje się, że organy państwa polskiego – odpowiedzialne za zwalczanie przestępczości – zwracają się do nas, czy do Sejmu z wnioskiem o uchylenie naszych immunitetów. Jest to dla nas bardzo kłopotliwa i trudna sytuacja, nie dla tego, że mają być formułowane zarzuty, ale przede wszystkim dlatego, że nie znamy treści tych zarzutów. Nie wiemy, co prokuratura chce nam zarzucić – podkreślił poseł Mariusz Kamiński.

Ponadto, parlamentarzysta stwierdził, że wczorajsza konferencja prasowa prokuratury niczego nie wyjaśniła. Prokuratura zasłaniała się tajnością materiałów śledztwa.

W związku z tym poseł Tomasz Kaczmarek zaapelował o ich odtajnienie. Powiedział, że wymaga tego szeroko pojęty interes publiczny.

Polacy mają prawo zapoznać się z całością tego materiału i sami po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów i nagrań – które zostały w tym śledztwie zgromadzone – wyrobić sobie opinię. W sytuacji, kiedy ten materiał (praktycznie w całości) jest oklauzulowany „ściśle tajne”- my dziś tak naprawdę nie wiemy, jakie zarzuty wobec nas wysnuła prokuratura. Mamy związane ręce i ciężko podjąć nam jakąkolwiek dyskusję i polemikę w tej sprawie. Zadałbym pytanie prokurator Iwonie Zielińskiej, która prowadzi postępowanie: jakie to nowe okoliczności wystąpiły w tym śledztwie, że po 4 latach prowadzenia postępowania, tuż po zakończeniu Narodowego Święta postanowiła wystąpić z wnioskiem o uchylenie posłom immunitetu – powiedział poseł Tomasz Kaczmarek.

RIRM

drukuj