fot. twitter.com

Portret Anny Walentynowicz na najnowszym znaczku Poczty Polskiej

Uroczysta prezentacja znaczka z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka odbędzie się 24 czerwca o godz. 15.00 w historycznej Sali BHP. Znaczek obiegowy z wizerunkiem Anny Walentynowicz, która została przedstawiona na tle stoczniowych dźwigów, trafi do obiegu 24 czerwca w nakładzie 1 mln sztuk.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków, w limitowanej wersji. Widnieje na niej wizerunek Anny Walentynowicz oraz grafika przedstawiająca jeden z numerów „Robotnika Wybrzeża”, pisma Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża z ułożoną na wierzchu kromką chleba. Periodyk wydawany był nieregularnie od sierpnia 1978 do maja 1980 roku. Walentynowicz wchodziła w skład redakcyjny tej gazety.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa IPN Gdańsk „Anna Walentynowicz – Legenda Solidarności 1929-2010”. Rozdane zostaną także broszury poświęcone Annie Walentynowicz wydane w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Patroni naszych ulic” Instytutu Pamięci Narodowej.

Przypominamy również, że w Roku Anny Walentynowicz IPN Gdańsk oddaje hołd działaczce WZZ, legendzie „Solidarności” poprzez różnego rodzaju inicjatywy. M.in. 9 kwietnia odbyło się spotkanie pt. „Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych”.

RIRM

drukuj