fot. flickr.com

Ponowne naciski na Polskę w sprawie ustawy 447

88 amerykańskich senatorów naciska na Polskę w sprawie żydowskich roszczeń. O zdecydowane kroki poprosili w petycji do amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Polski rząd wielokrotnie powtarzał, że sprawa już dawno jest zamknięta, a każdy rachunek, jaki trafi do Warszawy, zostanie przekazany do Berlina.

Za petycją do amerykańskiego sekretarza stanu stoją te same osoby, które wcześniej pracowały nad ustawą 447. Tamten projekt zobowiązywał Departament Stanu do przekazywania raportów w sprawie realizacji żydowskich roszczeń. Dotyczyło to także Polski. Teraz sprawa wraca, bo ponownie republikanin Marco Rubio oraz demokratka Tammy Baldwin naciskają na Mike’a Pompeo. Pod listem podpisało się 88 senatorów, w tym kandydaci, którzy rywalizują o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich. To m.in. Elizabeth Warren i Bernie Sanders. W liście wspomniana jest Polska, bo to od niej amerykańscy senatorowie żądają rozwiązania problemu restytucji mienia.

– Teraz, kiedy ostatni ocaleni z Holokaustu wciąż żyją, nadszedł czas, aby poprzeć nasze słowa znaczącym działaniem. Zachęcamy pana do podejmowania odważnych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać problem tak szybko, jak to tylko możliwe – napisano w liście. 

W liście nie pada określenie „Niemcy”. Senatorowie piszą tylko o „nazistowskim reżimie”. Twierdzą co prawda, że Polska bardzo ucierpiała w trakcie II wojny światowej, ale – ich zdaniem – to reżim komunistyczny zawłaszczył żydowski majątek.

– W istocie Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowego prawa dotyczącego zwrotu lub rekompensaty za własność prywatną, mimo że w 2009 r. zatwierdziła Deklarację Terezińską w sprawie mienia z epoki holokaustu ”w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny” – przypomnieli w liście senatorowie.

Polska wielokrotnie powtarzała, że sprawa żydowskich roszczeń jest już zamknięta. Z ust byłej rzecznik PiS-u Beaty Mazurek padły słowa, że każdy rachunek, jaki przyjdzie, zostanie odesłany do Berlina, bo to Niemcy stoją za całym dramatem II wojny światowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl