fot. facebook.com/KONFEDERACJA2019/

Konfederacja przygotowała projekt rezolucji Sejmu ws. mienia bezspadkowego

Posłowie Konfederacji przygotowali projekt rezolucji Sejmu ws. mienia bezspadkowego – poinformował w piątek poseł Jacek Wilk. Gdyby Sejm przyjął rezolucję rząd nie mógłby uczestniczyć ani w monitorowaniu amerykańskiej tzw. ustawy 447, ani w rozmowach o jej realizacji .

Poseł Wilk oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie, że w związku z mieniem bezspadkowym „rosnąca stale presja na Polskę jest coraz bardziej jawna i coraz bardziej bezczelna”. Nawiązał tak do czwartkowego wpisu ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher na Twitterze, która zarzuciła Konfederacji podawanie „rażąco nieprawdziwych” informacji o amerykańskiej tzw. ustawie 447. Zdaniem Wilka „świadczy to dobitnie o jawnej ingerencji obcego państwa” w przebieg kampanii wyborczej w Polsce.

„Biorąc pod uwagę, że Polska nie jest kolonią, nie przegrała żadnej wojny, biorąc pod uwagę, że trwające rosnące, a nieumotywowane naciski na tak zwaną restytucję mienia osobom, które w żaden sposób nie są do otrzymania tego mienia uprawnione, biorąc pod uwagę, że niektórzy przedstawiciele RP biorą udział w negocjacjach na ten temat i z niezrozumiałych powodów wydają się uznawać słuszność tych żądań, Sejm RP, po pierwsze – zabrania wszelkim przedstawicielem RP uczestniczenia w jakimkolwiek +monitorowaniu działań rządu+ przez instytucje zagraniczne” – głosi projekt.

„Po drugie (Sejm RP) zabrania wszelkim przedstawicielem Rzeczypospolitej brania udziału w jakichkolwiek rozmowach na temat tzw. restytucji mienia +ofiar Holokaustu+, i oznajmia, że jakikolwiek zawartych w tej sprawie porozumień nie będzie honorował. Po trzecie rezolucja ta obowiązuje do chwili uchwalenia przez Sejm stosownej ustawy w tym przedmiocie” – podkreślono w projekcie.

„Sejm powinien śmiałym, odważnym głosem powiedzieć, jakie jest stanowisko polskiej władzy ustawodawczej w tym zakresie” – ocenił Wilk. Dodał, że Konfederacja będzie dążyć, „aby większość rządowa do tej rezolucji się przychyliła”.

„To jest kolejne +sprawdzam+, jakie mówimy Prawu i Sprawiedliwości, jeśli chodzi o stanowisko w zakresie tak zwanych roszczeń do tak zwanego mienia bez spadkobierców” – dodał.

Poseł Piotr Liroy-Marzec zażądał od polskiego rządu i prezydenta Andrzeja Dudy przedstawienia stanowiska, jaki jest ich oficjalny stosunek wobec amerykańskiej ustawy 447 i współpracy w jej zakresie polskich władz z władzami USA.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trampa ustawa JUST (czyli tzw. 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom. Jej zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

PAP/RIRM

drukuj