fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Ponad 2,6 tys. instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi wznowiło działalność

Do tej pory działalność wznowiło ponad 2 660 placówek opieki nad najmłodszymi, a wkrótce dołączą do nich kolejne – poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. Z danych MRPiPS wynika, że do końca maja otwartych będzie 79 proc. żłobków i klubów dziecięcych.

Zgodnie z decyzją rządu od 6 maja żłobki i kluby dziecięce mogą – ale nie muszą – być otwierane. W całym kraju funkcjonuje dzisiaj 6,3 tys. instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Ponad 1,1 tys. to instytucje publiczne, a 5,2 tys. – prywatne.

Resort rodziny przekazał, że z danych pozyskanych przez Urzędy Wojewódzkie ze wszystkich gmin, na terenie których znajdują się żłobki, kluby dziecięce albo dzienni opiekunowie (bez danych z Warszawy) wynika, że w pierwszych dniach, w których umożliwiono otwarcie żłobków i klubów dziecięcych (czyli 6-8 maja), działalność wznowiło 1 415 placówek, 89 gminnych i 1326 prywatnych.

Do 8 maja udostępnionych zostało 19,1 tys. miejsc opieki, z tego 1,9 tys. w instytucjach gminnych i 17,2 tys. w niepublicznych. Frekwencja 8 maja wyniosła 35 proc.

„W ostatnim tygodniu (między 11 a 15 maja) otwarto kolejne 1 250 instytucji, 240 publicznych i 1 010 prywatnych. Co ważne i co chcę podkreślić, każda z tych placówek musiała spełnić szczegółowe wytyczne zapewniające bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i pracowników. Dzięki temu rodzice mogą bez obaw wracać do obowiązków zawodowych” – podkreśliła minister rodziny.

Z informacji MRPiPS wynika, że w kolejnym tygodniu, czyli między 18 a 22 maja, planowane jest otwarcie kolejnych 828 żłobków i klubów dziecięcych – 382 gminnych i 446 prywatnych. W okresie 25-29 maja działalność ma wznowić 861 placówek, 274 publicznych i 587 prywatnych, a po tym terminie – 185 placówek (59 gminnych i 126 niepublicznych).

Resort zapowiedział, że do 29 maja otwarte będzie 79 proc. placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Do końca maja dostępnych będzie blisko 78 tys. miejsc dla maluchów

Ministerstwo wskazało, że instytucje te dysponują łącznie 157,3 tys. miejscami opieki, w tym 58 tys. w gminnych i 99,3 tys. w niepublicznych. Ze względów na wytyczne będą w stanie udostępnić 77,6 tys. miejsc (49 proc.), z tego 25,4 tys. miejsc w instytucjach gminnych (44 proc.) i 52,2 tys. miejsc w niepublicznych (53 proc.).

„Zdajemy sobie sprawę, że różne placówki mogą mieć większe czy mniejsze trudności z realizacją wszystkich obowiązujących wytycznych. Umożliwienie otwarcia żłobków czy klubów dziecięcych od 6 maja było możliwością, nie obowiązkiem. Dzisiaj widzimy, że kolejne placówki są otwierane, co oznacza, że rodzice chcą posyłać swoje dzieci do instytucji i wierzą, że będą one bezpieczne” – zaznaczyła Marlena Maląg.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl