fot. flickr.com

Pomorze Zachodnie: Zakończyła się akcja „Książka dla Rodaka”

Na Pomorzu Zachodnim dobiegła końca akcja „Książka dla Rodaka”. Celem zbiórki było zdobycie książek dla Polaków mieszkających na Kresach oraz wyposażenie międzynarodowej biblioteki w Belgii.

Akcję rozpoczęła Renata Siegień, nauczycielka w szkole podstawowej w Dobrej koło Szczecina.

– Kiedy liczba książek osiągnęła 1000, do tej akcji zbierania książek włączyło się Prawo i Sprawiedliwość, a patronatem objął ją poseł Leszek Dobrzyński. Powiem szczerze, że nie spodziewałam się, że akcja, którą zainicjowałam, będzie miała aż takie duże poparcie i taki oddźwięk – powiedziała Renata Siegień.

Do zbiórki w krótkim czasie dołączyły kolejne szkoły oraz biura poselskie – wskazał Maciej Ussarz z Forum Młodych PiS w Szczecinie.

– Miło jest mi poinformować, że wspólnie z mieszkańcami Pomorza Zachodniego udało nam się zebrać ponad 10 tys. egzemplarzy książek. W akcji w naszym województwie wzięło udział ponad 40 szkół. Mieszkańcy naszego województwa mogli dostarczać książki do szkół oraz do naszych biur poselskich w terenie – powiedział Maciej Ussarz.

W zbiórce książek dla nowego ośrodka kultury dla Polaków w Mińsku chętnie uczestniczyli mieszkańcy powiatu myśliborskiego – zwróciła uwagę Danuta Patkowska, starosta myśliborski.

– Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie. M.in. szkoła w Mostkowie i w Góralicach dołączyła się do powiatu myśliborskiego i te książki przekazaliśmy. Myślę, że będą służyły naszym potrzebującym Polakom na Kresach i innym, którzy chętnie nasza literaturę poznają – wskazała Danuta Patkowska.

Książki trafią także do międzynarodowej biblioteki przy Naczelnym Dowództwie NATO w Belgii – powiedział Artur Bilski, komandor rezerwy.

– Około 2 tys. książek pojedzie do Brukseli i do Mons pod koniec kwietnia. Tam przekażemy je szkole polskiej i szkole międzynarodowej – wskazał Artur Bilski.

Część książek za pośrednictwem Instytutu Pamięci Narodowej wyjechała już do Mińska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj