fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Prof. Zdzisław Krasnodębski nowym wiceprzewodniczącym PE

Prof. Zdzisław Krasnodębski został nowym wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W tajnym głosowaniu otrzymał 276 głosów poparcia. Jego rywal – estoński europoseł Indrek Tarand – 193 głosy.

Nowo wybrany wiceszef Izby zastąpi europosła Ryszarda Czarneckiego, którego odwołano z funkcji na początku lutego. Już wtedy pojawiły się zapewnienia o poparciu kandydatury Polaka na urząd wiceprzewodniczącego PE.

Europoseł Zdzisława Krasnodębski podkreśla, że wynik głosowania jest swego rodzaju porażką dla „totalnej opozycji”.

– Gdyby nie sygnały i wiadomości płynące z Polski oczerniające nasz kraj, to nigdy by nie doszło do takiej sytuacji jak uruchomienie art. 7. Gdyby nie próby oczerniania mnie za plecami, szukania świadectw (…), iż miałbym być faszystą czy miał skrajne, radykalne poglądy, to oczywiście ten wynik byłby trochę inny. Natomiast jestem niezwykle usatysfakcjonowany, że jest jaki jest, ponieważ pokazaliśmy, że wbrew nierozpaczliwym wysiłkom naszej „totalnej opozycji”, jesteśmy w stanie w UE wygrywać – mówił Zdzisław Krasnodębski.

Odwołania Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE domagali się liderzy czterech grup politycznych w Izbie. Sprawa miała związek z wypowiedzią europosła, w której porównał Różę Thun do szmalcownika. Była to reakcja na jej wystąpienie w francusko-niemieckich mediach, gdzie europoseł Platformy Obywatelskiej skrytykowała działania polskich władz.

RIRM/TV Trwam News

drukuj