fot. twitter.com

„Zapach Boga” – książka papieskiego jałmużnika ks. kard. Konrada Krajewskiego

„Dzisiejszemu światu nic nie jest tak potrzebne jak świadectwo człowieka wierzącego. Człowieka, który swoim życiem staje się dowodem na istnienie Boga. To ja mam być dowodem na istnienie Boga” – wyznaje ks. kard. Konrad Krajewski w książce „Zapach Boga” – wydaje przez ZNAK. Jest ona zbiorem wielu publicznych wypowiedzi papieskiego jałmużnika.

Przesłanie o „Kościele ubogim dla ubogich”, o mocy Bożego miłosierdzia i tajemnicy, jaką kryją w sobie ludzie zmarginalizowani, ubodzy, chorzy i cierpiący – słowem, ci wszyscy, których świat odrzuca.

Ks. Kardynał prostym językiem przekazuje najważniejsze prawdy wiary. Mówi o tym jak żyć, jaki jest Bóg i gdzie go spotkać. Nie ma tam zagmatwanych rozważań teologicznych, ale konkretne rady z przykładami z życia codziennego. Duchowny nie waha się przy tym krytykować innych kardynałów, kiedy – w jego opinii – nie postępują w zgodzie z Ewangelią.

„Będziesz robił to czego ja nie mogę”, „sprzedaj biurko, idź i szukaj biednych, bo to jest Jezus”, „patrz im w oczy, dotykaj ich”, „najlepiej nic nie kupuj, tylko zjedz z nimi”, – takie instrukcje dostał od papieża Franciszka ks. ks. Konrad Krajewski, kiedy ten w 2013 r. powierzył mu funkcję swojego jałmużnika. Duchowny postanowił wcielić w życie rady Ojca Świętego i szybko zyskał miano „papieskiego Robin Hooda”.

Kiedy Bóg będzie zastanawiał się nad Kościołem, nad tym światem, nad tym, ile cierpienia ludzie wyrządzają ludziom… możemy Mu powiedzieć, że nie jest tak źle. Bo przecież jest taki ksiądz w Watykanie, który pomaga biednym, rozdaje jedzenie. Polak z Łodzi” – tłumaczy Krzysztof Tadej.

Ks. kard. Krajewski jest osobą, obok której nie można przejść obojętnie, jego działania – na przykład włączenie prądu w bloku gdzie mieszkają biedni, pod groźbą poniesienia za ten czyn odpowiedzialności karnej – są opisywane i komentowane na całym świecie.

„Papieski Robin Hood” – jak go nazywają – często odwołuje się do „skandalicznego i bezwarunkowego” miłosierdzia Bożego.

Kiedy ojciec spotkał syna marnotrawnego, to nie stawiał mu żadnych warunków. Najpierw było miłosierdzie. Miłosierdzie wyprzedza sprawiedliwość” – podkreśla duchowny.

Choć ks. Kardynał woli pozostać w cieniu, w sposób konkretny pokazuje czym jest chrześcijaństwo, bo sam na co dzień żyje Ewangelią. Często mówi „Żyj tak, aby ludzie pytali cię o Boga”, „Tam, gdzie zanosisz Chrystusa tam, jest centrum świata! Nie ma nieważnych miejsc i bocznych torów. Zanieś Chrystusa tam, gdzie może nie dotrze siostra zakonna czy ksiądz!”. Tłumaczy, że każdy z nas jest żywym „tabernakulum”, przyjmując Chrystusa w Eucharystii. Ale a potem mamy wynieść go poza drzwi Kościoła i zanieść Go światu – w pierwszym rzędzie potrzebującym, wątpiącym, zagubionym, cierpiącym i dyskryminowanym.

Ci właśnie ludzie – zaświadcza ks. kard. Krajewski – są największym skarbem Kościoła, a wspólnota kościelna wokół nich winna się koncentrować.

W krótkich, lapidarnych wypowiedziach ks. kard. Krajewskiego odnajdujemy też Franciszka, dowiadujemy się co papież myśli naprawdę i jak mocuje się z kościelnymi schematami – aby odgrzebać istotę Ewangelii. Krajewski nie tylko należy do najbliższych współpracowników Franciszka ale jest jego przyjacielem i powiernikiem.

W książce opowiada także o swoich wspomnieniach związanych z Janem Pawłem II, u którego boku w latach 1999 – 2005 pracował jako ceremoniarz. Mówi w szczególności o „Ewangelii cierpienia”, jaką w ostatnich latach życia podążał ten święty papież.

W opracowaniu Krzysztofa Tadeja znajdziemy również odpowiedzi ks. kard. Krajewskiego na pytania zadane przez pielgrzymów – gdyż co roku udaje się on pieszo z Łodzi na Jasną Górę – np.: Jak się zostaje kardynałem? Jak reagować, gdy spotkam bezdomnego lub pijanego? Czy ksiądz powinien używać pieniędzy z niewłaściwych źródeł? Co myśleć o karze śmierci?

„Zapach Boga” to zbiór publicznie wypowiedzianych słów ks. kard. Konrada Krajewskiego – fragmenty jego kazań, przemówień, nielicznych wywiadów.

KEP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl