fot.port.szczecin.pl

Pomorskie: alarmy przeciwsztormowe w części portów

Silny północny wiatr wiejący w środę nad regionem oraz wysoki stan wody w Bałtyku, w niektórych miejscach przekraczający stany alarmowe, sprawiły, że w części pomorskich portów zarządzono alarmy przeciwsztormowe.

Wiatr osiągający w porywach 95 km/h wieje nad Pomorskiem od wtorkowego wieczora. Nie spowodował on większych problemów komunikacyjnych ani przerw w dostawach prądu, jednak jego kierunek – wieje on z północy, sprawia, że w strefie przybrzeżnej w niektórych miejscach utrzymuje się wysoki stan wody w Bałtyku.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Jerzy Jakubowski poinformował w środę rano PAP, że na wodomierzach usytuowanych we Władysławowie, w Helu, Gdyni, Gdańsku północnym i Gdańsku Sobieszewie zanotowano kilkucentymetrowe przekroczenia stanów alarmowych.

W większości z tych miejsc funkcjonują porty: zarządzono w nich alarmy przeciwsztormowe. Alarmy takie wiążą się z zakazem opuszczania portu przez jednostki pływające oraz stałym monitorowaniem miejsc, w których one cumują.

Jakubowski wyjaśnił, że w ciągu dnia wiatr ma słabnąć i zmieniać kierunek z północnego na zachodni, co powinno obniżyć poziom wód w przybrzeżnej strefie Bałtyku.

Rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej Łukasz Płusa poinformował, że w nocy i rano straż interweniowała 46 razy, głównie usuwano z dróg połamane przez wiatr konary drzew.

PAP/RIRM

drukuj