fot. pixabay.com

W Pomorskiem policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o oszustwo „na prokuratora”

Policja zatrzymała w Gdyni 32-latka z Zabrza, który jest podejrzany o oszustwo 79-letniej mieszkanki Tczewa metodą „na prokuratora”. Seniorka przekazała fałszywym funkcjonariuszom organów ścigania 35 tys. zł. Mężczyznę aresztowano na trzy miesiące.

Jak powiedziała Karina Kamińska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, do oszustwa doszło na początku grudnia w Tczewie.

„Na telefon stacjonarny mieszkanki Tczewa zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora. W rozmowie przekonał pokrzywdzoną, że policja prowadzi akcję przeciwko nieuczciwym pracownikom banku, którzy przywłaszczają środki z rachunków klientów” – dodała Karina Kamińska.

Podający się za prokuratora oszust wmówił 79-letniej kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone. Rzekomy prokurator namówił ją do przekazanie pieniędzy oszustowi podającemu się za policjanta.

Kobieta, będąc przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem, przekazała mu 35 tys. zł. Dopiero po czasie mieszkanka Tczewa zorientowała się, że została oszukana i zawiadomiła policję.

„Śledczy zebrali materiał świadczący o tym, że to właśnie ten mężczyzna współpracował z przestępcami. 32-latek odebrał pieniądze od oszukanej tczewianki” – tłumaczyła gdańska funkcjonariuszka.

Policjanci podczas zatrzymania na terenie Gdyni znaleźli przy nim m.in. pochodzące z oszustw 42 tys. zł oraz etui z napisem policja, którym posłużył się, aby uwiarygodnić swoją tożsamość.

Mężczyzna już usłyszał zarzut. Sąd na wniosek prokuratora zdecydował, o zastosowaniu wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledczy, którzy pracują nad sprawą, przypuszczają, że zatrzymany mężczyzna ma związek z jeszcze innymi oszustwami, do których doszło pod koniec listopada br. m.in. na terenie powiatu puckiego.

 

PAP

drukuj