fot. pixabay.com

Pomoc dla przedsiębiorców

Rząd przygotowuje specustawę dla przedsiębiorców, którzy popadli w kłopoty w związku z epidemią koronawirusa. Jednocześnie władze przypominają, że w prawie są rozwiązania, z których właściciele firm mogą skorzystać już teraz.

Pusty Plac Świętego Piotra, niemalże puste uliczki starej Florencji i coraz mniej podróżnych na lotniskach. We Włoszech to właśnie branża turystyczna najbardziej odczuwa skutki epidemii koronawirusa, Ale ma to swoje konsekwencje dla całej gospodarki tego kraju – mówi ekonomista Mariusz Kękuś.

– Włochy będą miały w tym roku poważną recesję. Jak ona będzie duża? Trudno jednoznacznie oszacować. Należy zwrócić uwagę, że w PKB Włoch turystyka to 13 proc. – wskazuje Mariusz Kękuś.

Skutki kryzysu we Włoszech przenoszą się także na branżę turystyczną w Polsce – podkreśla Piotr Laskowski z  Krakowskiej Izby Turystki.

– Pierwszą grupą przedsiębiorców, która została poszkodowana przez efekty związane z koronawirusem, byli polscy przewoźnicy turystyczni – zauważył Piotr Laskowski.

Rozwój epidemii odczuwają także kolejne sektory branży turystycznej: hotelarstwo, biura podroży, przewodnicy, gastronomia. Polacy masowo odwołują swoje zagraniczne wyjazdy turystyczne – informuje Dariusz Nowak z krakowskiego ratusza.

– Mamy informacje z biur podróży, że są odwołania wycieczek i to dużo. Średnio około 40 procent. Wydaje się więc, że skala jest bardzo duża – mówi Dariusz Nowak.

Ostatnie informacje mówią nawet o 80 procentach odwołanych wycieczek.

– Branża postuluje pewną pomoc dla branży w sensie poprawienia płynności finansowej przedsiębiorców branży turystycznej – podkreśla Piotr Laskowski.

Rząd przygotowuje strategię pomocy dla przedsiębiorców z wszystkich branż – mówi premier Mateusz Morawiecki.

– Wiąże się z wieloma ulgami, możliwościami rozkładania zobowiązań na raty, zobowiązań zarówno wobec ZUS-u, jak także wobec urzędów skarbowych – wskazuje szef rządu.

Z ulg i zwolnień w płaceniu składek ZUS, PIT i CIT można skorzystać już teraz. Nowością natomiast będzie zniesienie opłaty prolongacyjnej ponoszonej z tytułu rozłożenia na raty składek Już wkrótce ma powstać specustawa dedykowana gospodarce – oświadcza minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Przygotowaliśmy pierwszy pakiet, który chcielibyśmy ująć w ustawie koronawirus gospodarka, specustawie, którą przedstawimy jako zamknięty projekt na początku przyszłego tygodnia – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Zamieszanie w gospodarce wywołane koronawirusem może mieć wpływ na spłatę kredytów przez osoby indywidualne, jak i przez przedsiębiorstwa. Jutro prezydent Andrzej Duda w tej sprawie spotka się z przedstawicielami instytucji finansowych.

„Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

To dobra propozycja, która może ograniczyć skalę ewentualnych problemów – zauważa politolog Bartosz Brzyski.

– To wyjście z propozycją budowy instrumentów finansowych, zapobiegania skutkom ewentualnego kryzysu finansowego ma nas uchronić przed tym, abyśmy tej płynności finansowej nie stracili – podkreśla Bartosz Brzyski.

Rząd przyznaje, że obecnie trudno jest oszacować skutki epidemii koronawirusa dla gospodarki. Resort rozwoju mówi o spowolnieniu dynamiki PKB nawet o 1,3 punkta procentowego.

T Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl