Pomoc dla niewidomych w Republice Środkowej Afryki

Polska Fundacja dla Afryki wraz z siostrami pasterzankami chce pomóc osobom niewidomym w Republice Środkowej Afryki. Wybuduje dla nich prawdziwe domy.

 

Republika Środkowej Afryki to kraj wyniszczony przez trwającą wojnę domową. Ludzie żyją tam w skrajnym ubóstwie i niebezpieczeństwie.

– W tej chwili Republika Środkowej Afryki jest na skraju bankructwa. Nie działa policja, administracja, nie działa służba zdrowia – wskazuje Wojciech Zięba, prezes Polskiej Fundacji dla Afryki.

Z pomocą tamtejszym mieszkańcom przychodzą siostry pasterzanki, które na co dzień zajmują się osobami niewidomymi.

– One są w miejscowości, która się nazywa Ngaoundaye. To jest miejscowość, która jest przy granicy z Kamerunem i Czadem. To jest teren bardzo niebezpieczny. Tam cały czas stacjonują rebelianci, którzy grabią – podkreśla Wojciech Zięba.

Sytuacja tych osób jest bardzo trudna.

– Niewidomi są bardzo biedni, żyją w domkach z gliny. Te domy często są dziurawe, przeciekają, są kryte strzechą – tłumaczy s. Renata Grzegorczyk ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza.

Dlatego siostry zwróciły się z prośbą do Polskiej Fundacji dla Afryki o pomoc w budowie domów dla osób niewidomych. Siostry chcą zapewnić tym osobom dach nad głową i godziwe warunki życia.

– Te domy mają być tanimi, kompaktowymi budowlami, gdyż jeden dom to jest około 400-600 euro, czyli kwota w Polsce stosunkowo niewielka, nie można jej porównać do standardowego domu – zaznacza Wojciech Zięba.

Każdy, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do budowy takiego domu, może to zrobić przekazując swój 1 procent podatku na Polską Fundację dla Afryki.

 

TV Trwam News

drukuj