Pomnik bp. Tadeusza Płoskiego

W Panteonie Bohaterów w Ossowie odsłonięty został pomnik śp.  ks. bp. Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Uroczystości rozpoczęły się procesją, podczas której odmówiona została modlitwa różańcowa w intencji Ojczyzny. Następnie zgromadzeni przeszli pod pomnik ks. Majora Ignacego Skorupki.

„Przed pomnikiem władze samorządowe złożyły wieńce, po czym nastąpiło przejście do Kaplicy Cudu Nad Wisłą Matki Bożej Zwycięskiej. Tam sprawowana była Eucharystia, której przewodniczyli księża biskupi i kapłani” – powiedział Ks. Jan Andrzejewski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.

Po Mszy Św. w Panteonie Bohaterów został odsłonięty i poświęcony pomnik ks. bp. Tadeusza Płoskiego. Następnie przy cmentarzu obok kaplicy odbył się apel poległych i rekonstrukcja „Cudu Nad Wisłą”.

Budowa Panteonu Bohaterów rozpoczęła się 17 czerwca tego roku. Jako pierwszy odsłonięty został Pomnik śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W przyszłym roku planowane jest odsłonięcie Pomnika Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta na uchodźctwie.

Panteon Wielkich Polaków jest budowany z inicjatywy ks. Jana Andrzejewskiego i władz samorządowych. Zwrócili się  oni w tej sprawie do ks. arcybiskupa Henryka Hosera, ordynariusza diecezji Warszawsko-Praskiej. Panteon powstał w miejscu gdzie w 1920 roku zginęli żołnierze walcząc o wolność Ojczyzny.

 „Miedzy innymi będą tam Wielcy Polacy, którzy zginęli na służbie. Panteon jest nieopodal kaplicy, w miejscu gdzie dwa lata temu zostało posadzone 96 dębów upamiętniających 96 ofiar katastrofy smoleńskiej i brzozowy krzyż. Ten krzyż w cudowny sposób rósł przez cały rok, gałąź wyrastała na brzozie, która była ścięta i włożona w ziemię” – powiedział Ks. prałat Jan Andrzejewski,

Wypowiedź: Ks. Jana Andrzejewskiego


Pobierz Pobierz

drukuj