fot. PAP

Warta Honorowa w hołdzie Ofiarom Smoleńskim

Już po raz trzeci, w Święto Wojska Polskiego i rocznicę Cudu nad Wisłą, przed Pałacem Prezydenckim półgodzinną wartę honorową wystawiło grono osób odznaczonych za zasługi dla Rzeczpospolitej. W ten sposób oddali hołd Delegatom Narodu, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, w drodze do Katynia.

Warta rozpoczęła się o godzinie 08.30. W godzinie katastrofy pod Smoleńskiem odczytane zostało oświadczenie uczestników warty.

„Oświadczenie, w którym jako uczestnicy i inicjatorzy Warty Honorowej, przypominamy iż do dziś nie  zostali należycie upamiętnieni nasi przywódcy, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Nie została należycie upamiętniona ich działalność, zarówno pary prezydenckiej, pana prezydenta Kaczorowskiego i wielu innych, którzy byli na pokładzie tego samolotu, a których działalność wiąże się bardzo ściśle z pamięcią historyczną” – powiedział dr hab. Jan Żaryn, historyk, przewodniczący Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza

Tą wartą chcemy również podziękować śp. Prezydentowi za dostrzeżenie naszych starań oraz za otrzymane odznaczenia- mówi profesor Żaryn.

„Również my chcemy tą Wartą Honorową jemu osobiście niejako podziękować, że dostrzegł również nas, bo część, przynajmniej inicjatorzy tej warty, to były osoby przez niego odznaczone, kiedy pełnił tą najważniejszą funkcję prezydenta RP. Także kilka takich warstw pamięci kryje się za tą wartą honorową. Warta Honorowa ma tę cechę iż jest mało medialna. My po prostu będziemy stać.” – dodaje prof. Jan Żaryn

 Profesor Jan Żaryn zapowiedział, że warta taka będzie pełniona co roku.

„Jak co roku nasze środowisko związane   między innymi z Stowarzyszeniem Polska Jest Najważniejsza ( nie mylić rzecz jasna z partią), wraz z działaczami Solidarności, Wartę Honorową przed Pałacem Prezydenckim. Warta jest próbą z jednej strony upamiętnienia tych wszystkich  najważniejszych zdarzeń związanych z wojną w 1920 roku i tym wspaniałym  zwycięstwem. Jest również próbą uhonorowania Pana Prezydenta, śp.  Lecha Kaczyńskiego, który był niewątpliwie dla nas wzorem państwowca. Był dla nas ważną osobą między innymi dla tego, że starał się promować polskie dzieje, promować tych bohaterów, których uznawał, za pozytywnie wpisujących się w historię, w tym historię najnowszą – powiedział prof. Jan Żaryn.

 

Wypowiedź prof. Jana Żaryna:

 

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

 

drukuj