III rocznica katastrofy smoleńskiej

Dziś przypada III rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W tragedii rządowego samolotu TU-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród ofiar był prezydent Lech Kaczyński z małżonką, ministrowie, posłowie, najwyżsi dowódcy Sił Zbrojnych, kapłani, reprezentanci Rodzin Katyńskich, funkcjonariusze BOR. Uroczystości zaplanowano w całym kraju i na świecie.

W Warszawie na godz. 8.00 na Krakowskim Przedmieściu w Kościele Seminaryjnym zaplanowano Eucharystię. Później nastąpi przemarsz pod Pałac Prezydencki.

W Sejmie o godz. 14.00 przewidziano posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej. Transmisję przeprowadzi TV Trwam.

Ok. godz. 15.00 odbędzie się koncert młodych filharmoników, którzy specjalnie na ten dzień przygotowali utwór „Tryptyk Smoleński”. Natomiast o godz. 19.00 w Bazylice św. Jana sprawowana będzie Msza św. Następnie odbędzie się przemarsz modlitewny pod Pałac Prezydencki.

Tymczasem w  obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej – tej narodowej tragedii nie będzie uczestniczył premier Polski Donald Tusk. Przed godziną 6 rano złożył on wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na wojskowych Powązkach, po czym udał się do Nigerii.

Mamy nadzieję, że w tym roku wzorem lat ubiegłych władze samorządowe, prezydent Warszawy oraz prezydent Komorowski nie odgrodzą się od Polaków stalowymi barierkami; ani nie wprowadzą umundurowanych policjantów, aby ci odgrodzili miejsce święte dla wszystkich Polaków, którzy w parę godzin po tej tragedii spotykali się tam na modlitwie. Po apelu poległych pojedziemy na groby naszych bliskich, zarówno na Powązki, jak i na Cmentarz Bródnowski do Świątyni Opatrzności Bożej na grób ministra Merty – powiedział poseł Joachim Brudziński z PiS.

W Gdańsku uroczystości rozpoczną się Mszą św. o 18.30. Eucharystia sprawowana będzie w Kościele św. Brygidy, skąd ulicami miasta przejdzie marsz milczenia do Bazyliki Mariackiej. Marsz przejdzie pod hasłem „Wszyscy potrzebujemy prawdy i dialogu”.

– Msza św. odbędzie się w Kościele św. Brygidy. Ulicami starego Gdańska z Kościoła św. Brygidy do Bazyliki Mariackiej przejdzie marsz milczenia pod hasłem „Wszyscy potrzebujemy prawdy i dialogu”. Podczas manifestacji będziemy nieśli biało-czerwone sztandary, a także żonkile, które będą sprzedawane w celu wsparcia hospicjum w Sopocie – powiedział senator Antoni Szymański.

W Lublinie uroczystości rozpoczną się o 16.30 na Placu Litewskim. Tam zostanie m.in. odegrany hymn państwowy oraz zostaną odczytane nazwiska ofiar katastrofy. Następnie uczestnicy przejdą pod Kościół oo. Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście, gdzie zostaną złożone kwiaty. Msza św., której będzie przewodniczył ks. bp Ryszard Karpiński rozpocznie się o godz. 18.  Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

– Uroczystość upamiętniająca ofiary tragedii smoleńskiej rozpocznie się o 16.30 na Placu Litewskim. Będzie to uroczystość z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Rozpocznie ją odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Nastąpi także odczytanie okolicznościowej odezwy Stołecznego Komitetu Obchodów III Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Zostanie odczytany Apel Pamięci oraz zapalimy 96 zniczy. Nastąpi również salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. O godzinie 18.00 będzie sprawowana Msza św. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski – powiedział Adam Kurek, redaktor lubelskiego wydania „Naszego Dziennika”.

Mieszkańcy Krakowa zgromadzą się u stóp Wawelu w tragicznej godzinie śmierci – o 8.41. Odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne. Po minucie ciszy, odbędzie się apel poległych i złożenie kwiatów. Hymn i zakończenie marszu poprzedzą przemówienia. Uroczystości zakończy Msza św. o godz. 10.00 w intencji śp. Janusza Kurtyki.

W Olsztynie o godz. 18.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po niej, o godzinie 19.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina rozpocznie się „Koncert Polski”.

– Dziś o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w Kościele Serca Jezusowego, a o godz. 19.00 uroczysty koncert patriotyczny w sali szkoły muzycznej. Wystąpią tam znakomici muzycy oraz chór. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele stowarzyszeń, które to organizują czyli PiS, ale również nasi radni, Stowarzyszenie Święta Warmia, Akcja Katolicka diecezji warmińskiej, a więc liczne środowiska – powiedział poseł Jerzy Szmit.  

W Łodzi główne obchody będą miały miejsce o godzenie 18.00 w archikatedrze łódzkiej. Stamtąd przejdzie marsz milczenia pod Kościół św. Krzyża, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej.

– Rano zabije dzwon Serce Łodzi. Główne obchody będą miały miejsce o godz. 18. Następnie przejdzie marsz milczenia, który skończy się ok. godz. 21.00. Natomiast Stowarzyszenie Solidarni 2010 organizuje wystawę przy pasażu Schillera o godz. 14.00 – powiedział poseł Marcin Mastalerek z PiS.

Poseł Marcin Mastalerek dodaje, że sejmik województwa przyjął apel, by nadać honorowe obywatelstwo śp. parze prezydenckiej. Niestety po trzech latach władze Łodzi nic w tej sprawie nie zrobiły.

– W 2010 roku sejmik województwa przyjął jednomyślnie apel do władz Łodzi o to, by nadać honorowe obywatelstwo śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i by w Łodzi upamiętniono w sposób godny śp. parę prezydencką. Niestety minęły trzy lata, pomimo naszych apeli i pomimo tego, że sejmik jednogłośnie również głosami PO przyjął taką uchwałę władze Łodzi nie zrobiły w tej sprawie nic. Nie mamy złudzeń, że małostkowa polityka PO niestety będzie prowadziła do tego, że nie będzie w najbliższym czasie takiego miejsca poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej – powiedział poseł Marcin Mastalerek.

W Kamiennej Górze o godzinie 17.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył J.E. ks. bp Marek Mendyk. Podczas uroczystości zostanie odsłonięta tablica w hołdzie poległym w katastrofie smoleńskiej.

Uroczyste obchody odbędą się również we Wrocławiu. W Kościele pw. NMP na Piasku zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18.00, a ok. 20.00 odbędzie się apel pamięci.

– Około południa złożymy wieńce i kwiaty pod tablicami wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, których tablice są we Wrocławiu.  Zaraz po Mszy św. chcemy przemaszerować ulicami Wrocławia do Rynku i tam będzie kilka wystąpień, kilka przemówień pokazujących na jakim etapie jest dochodzenie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ok. godz. 20.00 odbędzie się apel pamięci na Placu Gołębim. Przygotowaliśmy 96 ogromnych portretów wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej i nasi działacze będą chodzili po ulicach Wrocławia po to, żeby unaocznić Wrocławianom, że to nie są anonimowe postacie. Trzeba o nich przypominać codziennie – powiedział poseł Dawid Jackiewicz z PiS.

W Kicinie 10 kwietnia o godz.10.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele pw. św. Marcina w intencji poległych w tragedii  smoleńskiej. Po Mszy św. przemarsz na Rynek w Swarzędzu, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, oddanie hołdu poległym i uczczenia ich pamięci minutą ciszy.

Msza św. w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz śp. Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego prezydenta na uchodźctwie, zostanie  odprawiona w Kościele pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim o godz. 18.00.

W Mielcu obchody 10 kwietnia rozpoczną się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza Ap Ew. o godzinie 11.00 na Cmentarzu Komunalnym, przed grobem tragicznie zmarłego w Katastrofie Smoleńskiej śp. Leszka Deptuły, posła na Sejm RP odbędą się dalsze uroczystości rocznicowe.

Rocznicę katastrofy smoleńskiej uczci także Polonia. W Chicago sprawowana będzie Msza św. za Ojczyznę i ofiary katastrofy smoleńskiej. Zaplanowano spotkanie z Magdaleną Mertą i Andrzejem Melakiem, projekcje: filmu Anity Gargas „Anatomia upadku”, dokumentu „Gdzie był Bóg w Smoleńsku” autorstwa Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego czy obrazu Marii Dłużewskiej „Testament”.

Sydney w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po Mszy św. wierni złożą wieńce i kwiaty przy kamieniu i tablicy pamiątkowej.

W Nowym Jorku w związku z trzecią rocznicą tragedii smoleńskiej powstał wspólny Komitet Obchodów 10 Kwietnia. Dziś o godz. 18.00 – demonstracja całej Polonii przed Misja Rosji przy ONZ, na 67 Ulicy i Lexington Avenue. W trakcie uroczystości apel poległych, modlitwa za zmarłych, poświecenie banera, happening, odśpiewanie pieśni patriotycznych i przemówienia, zapalenie 96 zniczy za dusze zmarłych. Autobus z Greenpointu dla zainteresowanych o godzinie 17.00.  (5pm).  Natomiast 14 Kwietnia, o godz.13.00 – uroczystości katyńskie w Jersey City, przy pomniku katyńskim. Poczty sztandarowe. Dojazd-Path do Exchange Place.

10 kwietnia 2013 roku, w III rocznicę Katastrofy Smoleńskiej
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński
oraz Parlamentarzyści PiS wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tragedię narodową z 10 kwietnia 2010 roku

Program:

godzina 8:00 – Msza św. w intencji ofiar katastrofy

Kościół Seminaryjny p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54)

godzina 8:41 – Apel Poległych

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48), zapalenie zniczy i złożenie kwiatów

Po Apelu Poległych, między godziną 10:00, a godziną 14:00, Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz Parlamentarzyści PiS, złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej

godzina 14:00

Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r. Posiedzenie Zespołu, Sejm RP, sala 106

godzina 15:00 – Koncert „Tryptyk Smoleński”

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

godzina 16:30 – Wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

godzina 16:50 – Premiera filmu „Prezydent”

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

godzina 19:00 – Msza św. w intencji ofiar katastrofy

Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Kanonia 6). Po Eucharystii Marsz Pamięci.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl