Polskie miasta walczą ze smogiem

Kolejne miasta chcą ograniczyć smog. W Rzeszowie najprawdopodobniej zostaną wprowadzone obostrzenia lub zakazy ws. palenia w piecach szkodliwymi materiałami.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, takie działania rozważa też Wrocław i Nowa Ruda. Normy niebezpiecznych dla zdrowia pyłów w powietrzu są przekraczane, m.in. w Zakopanem, Nowym Sączu, Oświęcimiu, a także w uzdrowiskowej Rabce.

Województwo podkarpackie rozważa podjęcie uchwał antysmogowych, które objęłyby cały region. Na początek mają być przeprowadzone konsultacje z lokalnymi samorządami.

Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego województwa  podkarpackiego mówi, że na Podkarpaciu, szczególnie w Mielcu i Jarosławiu, zanieczyszczenie powietrza jest dużym problemem.

– W Mielcu oprócz niskiej emisji dochodzi dość poważny problem związany z funkcjonowaniem specjalnej strefy ekonomicznej. Mieszkańcy od kilkunastu miesięcy bardzo pozytywnie i mocno walczą o czyste powietrze dla Mielca. Marszałek Władysław Ortyl i samorząd województwa podkarpackiego chcą im w tym pomóc. Bardzo pomocne w tej kwestii będą również programy ograniczające niską emisję, których jedynym możliwym dofinansowaniem są środki unijne. Wójtowie gmin w ciągu najbliższych dni mają przystąpić do takiego porozumienia. W tej kwestii dużo się dzieje. Jeśli chodzi o Rzeszów, to w tym momencie Urząd Marszałkowski analizuje wszelkie dane, gdzie ewentualnie podjąć interwencję. Wszystko wyjaśni się w przeciągu kilku miesięcy – powiedział Tomasz Leyko.

Uchwała antysmogowa, która zakazuje ogrzewania domów węglem i drewnem została dotychczas podjęta tylko w Krakowie. Możliwość jej uchwalenia wprowadziła nowelizacja z 10 września 2015 roku.

RIRM

drukuj