fot. PAP/EPA

Polska zbuduje szpitale w Syrii

Szef kancelarii premiera minister Beata Kempa przebywała z wizytą w Watykanie, gdzie spotkała się m.in. z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury ks. kard. Gianfranco Ravasim. Rozmowa dotyczyła współpracy na płaszczyźnie kultury, ale przede wszystkim wsparcia ofiar wojny w Syrii i Iraku.

Podstawowym celem wizyty szefa kancelarii premiera w Watykanie było wypracowanie decyzji dotyczącej współpracy na polu pomocy humanitarnej, głównie pomocy medycznej w Syrii.

– Owocem tej współpracy miałoby być urządzenie i uruchomienie 3 szpitali, które dzisiaj w naszej ocenie są najważniejszym czynnikiem, który powodowałby, że ci, którzy najbardziej ucierpieli podczas działań wojennych, a także ci, którzy w tej chwili odczuwają skutki wojny w Syrii, mieliby podstawową pomoc w zakresie opieki medycznej – mówiła szef Kancelarii Prezesa Rady ministrów Beata Kempa.

Mowa tu o placówce leczniczej dla kobiet, szpitalu ortopedycznym, a także szpitalu ogólnym, który pomagałby każdemu. Szpitale powstaną dzięki współpracy z takimi instytucjami i organizacjami, jak Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Stowarzyszenie Papieskie, Caritas Polska, a także przy wsparciu nuncjusza apostolskiego w Syrii.

– Te środki, które przeznaczamy, tam na miejscu pomagają dużo większej ilości osób, to spektrum działania jest o większym zasięgu, niż gdybyśmy sprowadzali te osoby i policzyli koszty ich leczenia. Zupełnie spokojnie możemy to czynić według tych projektów, które w tej chwili realizujemy, bądź przygotowaliśmy i chcemy realizować – o to tu dzisiaj również w Rzymie zabiegamy – powiedziała Beata Kempa.

Na miejscu chcą pomagać także organizacje katolickie z całego świata. Mają one odbudować 13 tysięcy domów dla rodzin chrześcijańskich z równiny Niniwy. Ma temu służyć specjalnie powołany komitet składający się z przedstawicieli Kościoła katolickiego, syryjskiego Kościoła prawosławnego i Kościoła chaldejskiego w Syrii.  Inicjatywę mocno wspiera sekretarz stanu stolicy apostolskiej ks. kard Pietro Parollin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj