PAP/Jakub Kaczmarczyk

Polska walczy z koronawirusem

Od początku epidemii w Polsce zmarło 426 osób, a wyzdrowiało ponad 1500 osób. Liczba zakażeń przekroczyła 10 tysięcy. W ciągu ostatniej doby wykonano 14 200 testów na obecność koronawirusa.

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła dziś 10 tysięcy. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, obecnie skala wzrostu zachorowań jest mniej więcej stabilna. Udało się także ograniczyć przenoszenie koronawirusa poziomo. Do zakażeń dochodzi głównie w zamkniętych skupiskach ludzkich.

– Nie ma bezpośredniego dużego zarażania w skupiskach ludzkich, tylko są w tych małych skupiskach, w domach pomocy społecznej, ośrodkach leczniczo-opiekuńczych. Nie ma tej transmisji od człowieka do człowieka można by rzec na ulicy, bo tak mielibyśmy codzienną skalę wzrostów, która by systematycznie rosła – mówił rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dziś także padła rekordowa, dobowa liczba testów wykonywanych w kierunku Covid–19 to 14 200. Na dniach do placówek medycznych mają zostać skierowane testy antygenowe. Na razie ich wiarygodność sprawdzana jest w Państwowym Zakładzie Higieny i w dwóch warszawskich szpitalach.

– Czekamy na tę opinię, czy one rzeczywiście są przydatne, czy możemy masowo testować osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem – podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Z kolei w przyszłym tygodniu ma zostać wyprodukowana pierwsza partia polskiego testu na obecność koronawirusa, który opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Na razie ma to być 10 tysięcy sztuk. Produkcją testów zajmą się trzy polskie firmy. Poznańscy naukowcy opracowują już także test drugiej generacji.

– Jeżeli my taki test potrafimy u nas wyprodukować, potrafimy go sprzedawać, to dajemy nie tylko zwiększone bezpieczeństwo Polaków, ale tak samo dajemy ludziom pracę i umożliwiamy rozwój naszej gospodarki – zaznaczył prof. dr hab. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Znaczące osiągnięcia w walce z nowym koronawirusem mają nie tylko polscy badacze, ale i polscy medycy wojskowi. W trakcie misji wojskowej we Włoszech wspierali oni nie tylko swoich sojuszników, ale i zdobywali nowe doświadczenia. Teraz udadzą się do Słowenii i USA – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– W Chicago polscy medycy wojskowi będą mogli zdobyć unikalne doświadczenie związane z budową tymczasowego szpitala wojskowego dla ponad dwóch tysięcy pacjentów – powiedział szef MON.

Polska jest coraz bardziej podziwiana i doceniana za swoje wysiłki za granicą, o czym w specjalnym przesłaniu do Polaków mówił prezydent Słowenii.

– Jestem pełen podziwu dla Polaków, którzy w tych ciężkich czasach pokazują determinację, odwagę i nadzieję. Słowenia czuje Państwa smutek i serdecznie cieszy się z Państwa sukcesów – powiedział Borut Pahor.

O działaniach NATO w czasie pandemii koronawirusa rozmawiał dziś podczas videokonferencji z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem prezydent Polski Andrzej Duda.

– Potwierdzenie jasne obu przywódców, że NATO jest dzisiaj w pełni gotowe do wypełnienia swojej fundamentalnej roli, jaką jest kwestia bezpieczeństwa sojuszniczego, zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa dla całego terytorium Sojuszu – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Pandemia koronawirusa nie ma wpływu na zdolności do odstraszania i obrony NATO. Polska i inne kraje NATO mogą czuć się w pełni bezpieczne – takie zapewniania padły podczas dzisiejszej rozmowy.

TV Trwam News

drukuj