Polska w zasięgu wyżu i ciepłym oraz wilgotnym powietrzu ze wschodu

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad północną połową Europy w dalszym ciągu dominować będą wyże, natomiast nad południową pogodę kształtować będą układy niskiego ciśnienia. Polska pozostanie w zasięgu wyżu znad zachodniej Rosji, w ciepłym i wilgotnym powietrzu napływającym ze wschodu.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1010 hPa i będzie się wahać.

W sobotę na zachodzie i południowym zachodzie oraz krańcach północno-wschodnich zachmurzenie umiarkowane, niewielkie przelotne opady deszczu, a na zachodzie możliwe także burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane okresami duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Burzom mogą towarzyszyć opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów w czasie burz przeważnie od 15 mm do 20 mm, a w pasie od Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazur przez Mazowsze, centrum po Małopolskę do 25 mm, miejscami 30 milimetrów. Temperatura maksymalna od 23 st. do 26 st., chłodniej na Podhalu i wybrzeżu: od 18 st. do 21 st., a cieplej na Ziemi Lubuskiej: 27 stopni Celsjusza. Wiatr na zachodzie i południowym zachodzie słaby, wschodni, na pozostałym obszarze kraju na ogół umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, miejscami na Mazowszu do 75 km/h, a na Kujawach i Pomorzu do 80 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę na południowym zachodzie i krańcach północno-wschodnich zachmurzenie małe i umiarkowane. Początkowo miejscami duże ze słabymi, przelotnymi opadami deszczu. Nad ranem na południowym zachodzie miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m, a w rejonach podgórskich do 100 metrów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz od 10 mm do 15 mm, miejscami na Kujawach i Mazowszu do 20 mm, 25 milimetrów. Nad ranem w województwach południowo-wschodnich miejscami mgła ograniczająca widzialność do około 600 metrów. Temperatura minimalna od 10 st., 11 st. na północnym wschodzie i w kotlinach górskich do 15 st. w województwach centralnych i miejscami na wschodzie. Wiatr w południowo-zachodniej połowie kraju słaby zmienny. Na pozostałym obszarze kraju wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, południowo-wschodni, tylko na północy wschodni skręcający na północny. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W niedzielę na wschodzie i Ziemi Lubuskiej zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko początkowo na południowym wschodzie duże z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane okresami duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz od 10 mm do 15 milimetrów. Temperatura maksymalna od 23 st. do 26 st., chłodniej na Podhalu i wybrzeżu: od 19 st. do 22 st., a cieplej w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej: 27 st., 28 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h, lokalnie do 70 km/h.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwe burze z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 30 milimetrów. Temperatura maksymalna 26 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W trakcie burz wiatr w porywach do 65 km/h. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 15 milimetrów. Temperatura minimalna 16 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W trakcie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 26 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl