fot. PAP/Lech Muszyński

Polska szkoła otwarta dla dzieci z Ukrainy

Polskie szkoły otwierają swoje drzwi dla dzieci z Ukrainy. W życie wchodzi rozporządzenie resortu edukacji i nauki, które zmienia organizację polskich szkół w obliczu dołączenia do nich dużej liczby dzieci z Ukrainy.

Coraz więcej dzieci z Ukrainy uczy się w polskich szkołachpodkreślił minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek, który odwiedził jedną z placówek na Lubelszczyźnie.

– 81,3 tys. uczniów to aktualny stan w polskich szkołach – mówił dr hab. Przemysław Czarnek.

Ok. 8 tys. jest w oddziałach przygotowawczych, które działają już w ponad 10 tys. szkół w całej Polsce. Większość nowych uczniów jest dołączanych do klas ogólnodostępnych. Dzieci z Ukrainy, które nie znają polskiego, mają ogromne trudności z uczestniczeniem w zajęciach. Dużo czasu zajmuje tłumaczenie.

– Będziemy zachęcali, być może w najbliższym czasie wprowadzimy nawet obowiązek, do wprowadzenia dzieci do oddziałów przygotowawczych, dopóki nie poznają języka polskiego na tyle, aby w miarę swobodnie rozumiały, co się dzieje na lekcjach – powiedział Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Resort edukacji ma świadomość, że uczniów z Ukrainy będzie więcej. To dlatego pojawiła się zachęta, by tworzyć specjalne oddziały dla młodych uchodźców z Ukrainy. Są szkoły, które nie mają infrastruktury dla nowych uczniów.

– Podpisałem rozporządzenie, które określa warunki techniczne i bezpieczeństwa w obiektach, jakie dziś nie należą do infrastruktury szkolnej – oznajmił dr hab. Przemysław Czarnek.

Od tygodnia oddział przygotowawczy funkcjonuje już w Szkole Podstawowej Numer 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem.

– W momencie w którym tworzyliśmy oddział, mieliśmy zapisanych ośmiu uczniów. Oczywiście utworzenie takiego oddziału było poprzedzone spotkaniem integracyjnym wszystkich mieszkających na terenie miasta uczniów, jak również rodziców, a nawet i dziadków – poinformowała Małgorzata Koc, dyrektor placówki.

Liczba uczniów w oddziale wzrosła dziś do 22 osób. Uczniowie z Ukrainy – co zapowiedział minister Przemysław Czarnek – będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Jest możliwość zdawania egzaminów w Polsce z tłumaczeniem poleceń na język ukraiński. Sytuacji uczniów z Ukrainy na bieżąco przyglądają się kuratorzy oświaty, którzy podejmują współpracę z dyrektorami szkół.

– Dzieci są przyjmowane do szkół, aczkolwiek dyrektorzy sygnalizują dużą rotację. Jeśli opiekunowie dzieci decydują, że wyjeżdżają z miejscowości, w której są, to automatycznie zabierają ze sobą najmłodszych – podsumowała Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty.

Do pomocy dzieciom z Ukrainy zgłaszają się nauczyciele i inne osoby z tego kraju, które znają język polski. Według resortu edukacji na 20 godzin tygodniowej nauki minimum 6 powinno być przeznaczonych na naukę języka.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl