fot. ipn.gov.pl

Polska solidarna z Ukrainą

Straż Graniczna przekazała, że do Polski trafiło już ponad 3 miliony uchodźców wojennych z Ukrainy. Ponad 100 tysięcy z nich znalazło u nas zatrudnienie.

Ukraina nieustannie odpiera rosyjskie ataki. Trwa 64. dzień wojny, podczas której najbardziej cierpi ludność cywilna.

– Kiedy jest noc, to naloty są najbardziej przerażające. W dzień jest ostrzał, ale wiesz, że możesz przynajmniej wyjść na zewnątrz i można to jakoś znieść. Kiedy nadchodzi noc, strach jest nie do opisania – mówiła jedna z Ukrainek.

Rosjanie prowadzą nasilone ataki na Donbas, a na południowym froncie ponoszą znaczne straty. Tylko w środę stracili tam 49 żołnierzy i 14 sztuk sprzętu. Pod zmasowanym atakiem lotniczym znajduje się Mariupol. To stamtąd do przywódców światowych został skierowany dramatyczny apel o ewakuację.

– Dziś mój apel brzmi: uratujcie Mariupol, zastosujcie wobec nas procedurę wydobycia. To nie 1940 rok, ale 2022 rok. Ludzie zaraz tutaj umrą, a ci, którzy przeżyją, zginą w walce – powiedział jeden z ukraińskich żołnierzy.

Cały czas nie ma porozumienia w sprawie otworzenia korytarza humanitarnego z terenów zakładu Azowstal. O jak najszybszą ewakuację zaapelował sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, który dwa dni temu przebywał w Moskwie, gdzie rozmawiał z Władimirem Putinem. Antonio Guterres odwiedził w środę  Borodziankę, w której odkryto masowe groby.

– Przerażający scenariusz pokazuje coś, co niestety zawsze jest prawdą. Cywile zawsze płacą najwyższą cenę. W tych budynkach mieszkali niewinni ludzie, którzy zapłacili najwyższą cenę za wojnę, do której w ogóle się nie przyczynili – oznajmił Antonio Guterres.

W obliczu wojny wielu cywilów podjęło decyzję o ucieczce z kraju. Ich pierwszym wyborem jest Polska.

„Od 24.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3 mln osób” – poinformowała Straż Graniczna.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1519558841419112448

Uchodźcy z Ukrainy, dzięki uproszczonym procedurom, mają łatwy dostęp do rynku pracy. Zatrudnienie w Polsce znalazło już 100 tysięcy obywateli Ukrainy  – wskazała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Nasza gospodarka potrzebuje rąk do pracy, dlatego przybywający do Polski obywatele z Ukrainy – przede wszystkim są to kobiety – mogą znaleźć w Polsce godną pracę – podsumowała minister Marlena Maląg.

Rząd szacuje, że blisko 1,6 mln uchodźców będzie chciało na dłużej zatrzymać się w Polsce i znaleźć stałą pracę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl