Młodzieżówka CDU odmawia Merkel poparcia ws. uchodźców

Młodzieżówka CDU, partii kierowanej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, odmówiła szefowej rządu poparcia w kwestii uchodźców. Młodzi chadecy opowiedzieli się na zjeździe w Hamburgu za wyznaczeniem maksymalnej liczby imigrantów.

Napływ imigrantów musi zostać ograniczony – czytamy w uchwale przyjętej na zakończenie kongresu Junge Union. Chadecka młodzież ostrzega przed nastrojami zniechęcenia wśród wolontariuszy pomagających obecnie imigrantom. Należy obawiać się wzrostu napięć społecznych, jeżeli z powodu oszczędności spowodowanych koniecznością finansowania pobytu uchodźców będzie się nadal zamykać biblioteki czy baseny – ostrzega młodzieżówka CDU.

Szef Junge Union Peter Ziemiak powiedział, że Niemcy mogą poradzić sobie z 250 tys. imigrantów rocznie. W tym roku władze spodziewają się co najmniej 800 tys. azylantów. Media mówią o 1,5 mln imigrantów.

W wygłoszonym w sobotę przemówieniu do delegatów Merkel wypowiedziała się zdecydowanie przeciwko wyznaczaniu maksymalnej liczby uchodźców. Jak podkreśliła, w XXI wieku Niemcy nie mogą odizolować się od świata. Jej zdaniem należy się skoncentrować na zwalczaniu przyczyn migracji.

Szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier przypomniał młodzieży CDU i CSU, że ani chiński mur, ani też mur berliński zbudowany przez wschodnioniemieckich komunistów nie spełniły swego zadania. Altmeier powiedział, że wyznaczanie górnej granicy byłoby przyznaniem się do porażki. Drut kolczasty nie jest właściwą odpowiedzią na to wyzwanie – mówił polityk CDU na zjeździe Junge Union w Hamburgu.

W szeregach CDU od kilku tygodni rośnie sprzeciw wobec liberalnej polityki migracyjnej rządu Merkel. Kanclerz zdecydowała się na początku września na przyjęcie z pominięciem zwykłych procedur kontrolnych uchodźców koczujących na dworcu w Budapeszcie. Ten gest został odczytany przez imigrantów jako zachęta do przyjazdu do Niemiec. Obecnie granicę niemiecką przekracza dziennie kilka tysięcy osób dążących do uzyskania statusu azylanta lub uchodźcy.

Poparcie dla Merkel i obu partii chadeckich CDU i CSU od kilku tygodni stale spada. Krytyczne opinie wobec szefowej rządu pojawiły się zarówno w klubie parlamentarnym, jak i wśród działaczy lokalnego szczebla.

Z kolei działacze CDU i CSU popierający politykę Merkel wobec uchodźców zbierają podpisy pod apelem „Damy sobie radę”. List podpisało dotychczas ponad 1000 osób. „Damy sobie radę” to słowa Merkel, wypowiedziane przez nią w sierpniu, gdy po raz pierwszy deklarowała otwartość wobec imigrantów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl