Polska przyjmie 2 tys. uchodźców

Polska będzie gotowa przyjąć 2 tys. osób w ramach unijnych planów przesiedlania i relokacji uchodźców – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Chodzi o tysiąc miejsc dla uchodźców z obozów spoza UE oraz tysiąc dla imigrantów, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji.

Niemcy przyjmą w sumie 12 tys. 100 imigrantów, Francja 9 tys. 100 osób, a Czesi 1 tys. 500 osób. Według nieoficjalnych informacji propozycji nie przedstawiły jeszcze Hiszpania i Austria.

To błędna decyzja polskich władz. Powinniśmy mieć rezerwę na ewentualnych uchodźców ze Wschodu – mówi poseł Witold Waszczykowski. Były wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych dodał, że jeśli już mamy przyjąć uchodźców, to powinniśmy mieć możliwość wyboru osób zbliżonych kulturowo np. chrześcijan.

– My nie jesteśmy odpowiedzialni za ten bałagan, który jest w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Uciekinierzy, uchodźcy z tamtych terenów nie chcą mieszkać w Polsce. Większość z nich uciekałaby do krajów Europy Zachodniej – tam są skupiska muzułmańskie, tam są często ich rodziny. W związku z tym, nawet jeśli ich przetransportujemy do Polski, to za kilka miesięcy oni i tak będą próbowali wyemigrować, wędrować na Zachód. Jeśli mamy już przyjmować uchodźców, to powinniśmy mieć rezerwę dla ewentualnych uchodźców ze Wschodu. Konflikt rosyjsko-ukraiński tli się w dalszym ciągu i może wybuchnąć w każdym momencie. Taka fala uchodźców może przyjść i na pewno przyjdzie wówczas do Polski. Polska powinna więc mieć tą rezerwę i ta świadomość powinna w Europie istnieć, że Polska będzie dla nich krajem docelowym – podkreślił Witold Waszczykowski.

Komisja Europejska zamierza przeznaczyć dodatkowo 240 mln euro, czyli 6 tys. euro na jednego uchodźcę. Na przesiedlenia z obozów uchodźców poza Unią Europejską KE przeznaczy 53 mln euro.

Wczoraj, na nieformalnym spotkaniu szefów MSW w Luksemburgu, nie udało się jeszcze zebrać wystarczających deklaracji, aby wypełnić zobowiązanie Unii do przejęcia od Włoch i Grecji 40 tys. imigrantów. Na 20 lipca planowane jest kolejne posiedzenie szefów MSW w tej sprawie.

 

RIRM

drukuj