fot. PAP/EPA

Izrael odgrodzi się murem

Sąd Najwyższy Izraela zgodził się na budowę muru na chrześcijańskiej działce na Zachodnim Brzegu – informuje Radio Watykańskie.  Chodzi o mur, który ma oddzielać Izrael od terytoriów palestyńskich. Planowany przez Izrael przebieg muru zagraża odcięciem kilkudziesięciu chrześcijańskich rodzin od ich gruntów.

Półtorakilometrowej długości mur ma przedzielić dolinę Cremisan, w której uprawia się oliwki, winorośl i owoce, stanowiące źródło utrzymania dla chrześcijańskich mieszkańców Bajt Dżala.

Planowany przez Izrael przebieg muru w tak zwanym „chrześcijańskim trójkącie” – Betlejem, Beit Dżala i Beit Sahur – zagraża wywłaszczeniem ziemi należącej do 58 rodzin chrześcijańskich z wioski Bajt Dżala i rozdzieleniem  dwóch klasztorów salezjańskich. Dlatego mieszkańcy doliny oprotestowali budowę, w czym uzyskali wsparcie na arenie międzynarodowej.

Batalia prawna trwa już 9 lat. Teraz Sąd Najwyższy Izraela częściowo zgodził się na budowę systemu ochronnego. Sędziowie zezwolili wojsku na rozpoczęcie budowy na prywatnej działce należącej do chrześcijan w Beit Dżala. Wyłączona została jedynie część muru wzdłuż terenu klasztornego.

Radio Watykańskie

drukuj