Polska pogłębia współpracę obronną z Chorwacją

Polska pogłębia współpracę obronną w ramach inicjatywy Międzymorza. W najbliższych dniach do batalionowej grupy bojowej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO, dołączą żołnierze chorwaccy. Współpraca obu krajów będzie poszerzona także m.in. o remont helikopterów, co dziś w Zagrzebiu zapowiedział minister Antoni Macierewicz.

Chorwacja, to od tego państwa swoją podróż po Bałkanach rozpoczął szef resortu obrony Antoni Macierewicz. Najpierw odbył on modlitwę w najważniejszym chorwackim sanktuarium maryjnym. Później rozpoczęły się już rozmowy na temat pogłębienia współpracy obronnej.

Celem wspólnych działań obu krajów ma być gwarancja bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

– Jesteśmy szczególnie wdzięczni za wysłanie w najbliższym czasie oddziału wojsk artyleryjskich do Polski, do batalionowej grupy bojowej – mówił po rozmowach ze swoim chorwackim odpowiednikiem minister Antoni Macierewicz.

Chorwacki oddział ma odegrać istotną rolę w uzupełnieniu potencjału bojowego grupy batalionowej.

– Jest to wyraz naszej przyjaźni i solidarności z Polską. Wierzę, że gdyby zaistniała taka potrzeba, to taką samą reakcję obserwowalibyśmy z drugiej strony – wskazywał z kolei Damir Krsticević, wicepremier i minister obrony Chorwacji.

W najbliższym czasie współpraca obronna obu krajów ma być poszerzona m.in. o siły specjalne. Polscy żołnierze wezmą udział w budowaniu centrum doskonalenia NATO, które Chorwacja zamierza uruchomić.

– Polskie siły specjalne i jednostka komandosów, jednostka GROM, mają historię tak długą i pełną osiągnięć, że chętnie się nimi podzielimy – zapewniał polski minister obrony.

Planowane są także rozmowy między zakładami lotniczymi obu państw. Tutaj współpraca będzie dotyczyć remontu helikopterów.

– Porozumieliśmy się co do możliwości współpracy przy remoncie helikopterów. To ważne przedsięwzięcie zarówno dla Chorwacji, jak i dla Polski – ogłosił Antoni Macierewicz.

Porozumienie ma być oficjalnie potwierdzone w trakcie wizyty ministra obrony Chorwacji w Polsce.

Międzymorze – to wokół tej idei koncentruje się szereg spotkań dwustronnych, jakie szef resortu obrony Antoni Macierewicz odbywa na Bałkanach. Europa Środkowo-Wschodnia wysyła jasny sygnał: chcemy zrobić więcej dla swojego bezpieczeństwa.

Szymon Kozupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl