Polska pod wpływem płytkiego niżu

Jak informuje IMGW, nad Europą południową i południowo-zachodnią dominują wyże. Pozostałe obszary kontynentu będą pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu ośrodkiem nad Bałtykiem, który w ciągu dnia przemieści się nad Białoruś. Początkowo z zachodu na wschód przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych, za którymi napłynie cieplejsza, polarnomorska masa powietrza. Później z północy nasunie się strefa frontu okluzji, za którym zacznie napływać chłodna, arktyczna masa powietrza. 

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W zachodniej i południowej połowie kraju okresami opady deszczu, prognozowana wysokość opadów na południu do 20 mm. Na pozostałym obszarze opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 20 cm. Temperatura maksymalna od 1 st. na północnym wschodzie i w kotlinach karpackich, do 5 st., 7 st. na zachodzie. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, zachodni, skręcający na północno-zachodni i północny. Na północnym wschodzie wiatr może powodować zawieje śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, w centrum i na północy miejscami rozpogodzenia. Na północnym zachodzie oraz na południu słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach, na krańcach wschodnich, a także na wschodnim wybrzeżu okresami opady śniegu. Miejscami silne zamglenia ograniczające widzialność od 1000 m do 3000 m. Temperatura minimalna od -10 st., -8 st. na północnym wschodzie, do -4 st. w centrum, 1 st. na północnym zachodzie i do 3 st. na krańcach południowo-zachodnich. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków północnych.

We wtorek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, w zachodniej zachmurzenie umiarkowane i duże. Na Pomorzu i wybrzeżu miejscami opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -5 st. na północnym wschodzie do 0 st. w centrum i do 3 st., 4 st. na zachodzie i na wybrzeżu. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, na Pomorzu oraz na wybrzeżu słaby i umiarkowany, południowy.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, w południe przechodzące w deszcz ze śniegiem, a potem w śnieg, po zmierzchu zanik opadów. Temperatura maksymalna 3 st., wystąpi rano i utrzymywać się będzie do godzin przedpołudniowych. Po południu temperatura zacznie spadać, a po zmroku, w wyniku spadku temperatury poniżej 0 st., wystąpi możliwość oblodzenia mokrych nawierzchni dróg i chodników. Wiatr umiarkowany i porywisty, północno-zachodni, po południu słabnący. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Temperatura minimalna -5 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna -1 st. Wiatr słaby, zmienny.

PAP/RIRM

drukuj