fot. flickr.com

Polska nadal w zasięgu rozległego wyżu

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą dominować będą wyże. Jedynie północna Skandynawia oraz półwysep Iberyjski będą pod wpływem niżów. Polska nadal będzie w zasięgu rozległego wyżu znad północnej Europy, w ciepłej i wilgotnej, polarnej morskiej masie powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie ulegało niewielkim wahaniom.

W piątek w województwie lubuskim i na zachodzie województwa zachodniopomorskiego zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Burzom mogą towarzyszyć opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów w czasie burz przeważnie od 10 mm do 20 mm, a na Kujawach i Pomorzu do 25 milimetrów.

Temperatura maksymalna od 20 st. na Żuławach Wiślanych i na Podhalu do 26 st. na Kaszubach i Ziemi Lubuskiej. Chłodniej nad morzem – około 16 st., 17 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu, a na północy, wschodzie i na południu kraju początkowo burze, stopniowo zanikające. Możliwe opady gradu. Prognozowana suma opadów w czasie burz od 10 mm do 15 mm, lokalnie – głównie na Podkarpaciu – do 20 milimetrów. Temperatura minimalna od 10 st. nad morzem do 14 st. na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

PAP/RIRM

drukuj