Polska musi zrestrukturyzować upadające banki

Komisja Europejska wezwała Polskę do wdrożenia dyrektywy o naprawie oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków – podały unijne służby prasowe.

Jeśli Polska nie zrobi tego w ciągu dwóch miesięcy, KE może ją pozwać do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Przepisy powstały po to, aby banki na skraju niewypłacalności można było poddać restrukturyzacji bez ponoszenia przez podatników kosztów ratowania upadających banków w celu zapewnienia stabilności finansowej.

Ekonomista i europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że te przepisy powinny być w naszym kraju jak najszybciej wdrożone.

– Jest parę banków, które udzielały w dużej mierze, kredytów frankowych. Gdyby doszło teraz do przewalutowania po kursie z dnia brania kredytu, to straty banku byłyby pokaźne. Stąd między innymi sugestie ze strony nadzory finansowego, żeby banki nie wypłacały dywidendy. Wydaje się, że rzeczywiście tego rodzaju ustawodawstwo jest potrzebne. Być może, któryś z polskich banków – lub kilka z nich – mogą mieć poważne kłopoty – zauważył Zbigniew Kuźmiuk.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że prowadzi intensywne prace legislacyjne zmierzające do implementacji unijnych dyrektyw. Docelowo mają się znaleźć w nowej ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl