fot. PAP/Paweł Supernak

Z. Ziobro: Widzę nadzieję w porozumieniu dot. prezydenckich projektów ws. KRS i SN

Widzę nadzieję w porozumieniu dot. prezydenckich projektów ws. KRS i SN; będę te projekty popierał, będę w nie zaangażowany – oświadczył szef MS Zbigniew Ziobro. Jak ocenił, w reformie sądownictwa nie chodzi o indywidualne ambicje. Chciałbym, aby był to sukces nas wszystkich – wskazał.

Zbigniew Ziobro odniósł się podczas środowej konferencji podsumowującej dwulecie rządu, do reformy wymiaru sprawiedliwości oraz ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Jak powiedział, „nie zakładał”, że prezydent zawetuje ustawy o KRS i SN.

„Nie zakładałem, że nastąpi weto ze strony prezydenta, zwłaszcza jeżeli chodzi o ustawę o KRS, do której byłem umówiony z prezydentem. On znał tę ustawę, spotkał się ze mną, zechciał mnie przyjąć, długo rozmawialiśmy i zaakceptował ją w poprzednim kształcie. Zapewnił mnie, że podpisze tę ustawę, jeśli Trybunał Konstytucyjny wypowie się, co do tego, że aktualna Krajowa Rada Sądownictwa i wybór jej członków, nastąpił w sposób sprzeczny z konstytucją” – mówił Zbigniew Ziobro.

Przypomniał, że TK wypowiedziało się, że członkowie KRS zostali wybrani niekonstytucyjnie.

„Miałem więc prawo oczekiwać, że prezydent podpisze ustawę o KRS. Stało się inaczej” – podkreślił szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wyjaśnił jednocześnie, że nie reprezentował ustawy o SN, bo wnioskodawcą projektu był Sejm.

Zbigniew Ziobro oświadczył, że „widzi nadzieję” w porozumieniu dot. prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN.

„Cieszę się, że prezydent zdecydował się zawrzeć to porozumienie. Tu chodzi o dobro Polaków, tu nie chodzi o nasze indywidualne ambicje” – zaznaczył minister sprawiedliwości.

„Tu nie chodzi o indywidualne dzieło, chciałbym żeby to był sukces przede wszystkim Polski, też i sukces prezydenta, sukces nas wszystkich – by nastąpiła realna poprawa polskiego sądownictwa” – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zadeklarował, że będzie popierał te projekty.

„Będę w nie zaangażowany, zwłaszcza, że one w dużej mierze opierają się o te pierwotne projekty, które przygotowane były z naszym istotnym udziałem” – podkreślił Zbigniew Ziobro.

PAP/RIRM

drukuj